Μια φυσιογνωμία ιδιαίτερα αγαπητή στο ελληνικό κοινό, ο πρωταγωνιστής του «Απέραντου γαλάζιου» του Λικ Μπεσόν, Ζαν-Μαρκ Μπαρ (φωτογραφία), θα επισκεφθεί το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης με αφορμή δύο ταινίες. Η πρώτη είναι το ντοκιμαντέρ «Dolphin Man» του Λευτέρη Χαρίτου, που ξετυλίγει τη ζωή του θρυλικού δύτη Ζακ Μαγιόλ, από τον οποίο εμπνεύστηκε ο Λικ Μπεσόν το «Απέραντο γαλάζιο». Ο Μπαρ, ο οποίος υποδύθηκε τον Μαγιόλ στην ταινία του Μπεσόν, αναλαμβάνει τον ρόλο αφηγητή με αφορμή μια υπέροχη συνάντηση που είχε με τον δύτη το 1988. Η δεύτερη ταινία με τον γαλλοαμερικανό ηθοποιό είναι το «Grain» του Τούρκου Σεμίχ Καπλάνογλου, ένα ασπρόμαυρο, υπαρξιακό φιλμ επιστημονικής φαντασίας όπου ο Μπαρ πρωταγωνιστεί στον ρόλο ενός επιστήμονα γενετικής. Και οι δύο ταινίες θα βγουν στις ελληνικές αίθουσες τον ερχόμενο Ιανουάριο. Ετερος υψηλός προσκεκλημένος του Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης είναι ο Αλεξάντερ Πέιν. Ο βραβευμένος με δύο Οσκαρ (σεναρίου) ελληνοαμερικανός σκηνοθέτης θα παρουσιάσει την τελευταία του ταινία «Μικρόκοσμος» (Downsizing) με τον Ματ Ντέιμον, που έκλεψε τις εντυπώσεις στο πρόσφατο Φεστιβάλ Βενετίας.
![Η ιστορία πίσω από το «Απέραντο γαλάζιο» στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης](https://www.tanea.gr/wp-content/uploads/2017/10/29519208_jean-marc-barr-904729l.jpg)