Η ήττα με 4-1 από την Κροατία μοιάζει αποτέλεσμα κολακευτικό για την εθνική μας ομάδα: οι Κροάτες κυριολεκτικά σταμάτησαν στα τελευταία λεπτά. Η Εθνική μας έκανε τη χειρότερη δυνατή εμφάνιση και δεν κατάφερε, παρ’ όλο που δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες με τον Μήτρογλου, ούτε καν να πετύχει ένα γκολ στο τέλος ώστε να έχει κάποιες ελπίδες στη ρεβάνς της Κυριακής.

Η διαφορά επιπέδου των δύο ομάδων είναι τεράστια και δυστυχώς φάνηκε. Είναι αλήθεια πως δύο τουλάχιστον από τα τέσσερα γκολ που η Εθνική μας δέχτηκε ήταν δώρα των παικτών της. Το καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα γρήγορο πρώτο γκολ της Κροατίας προκύπτει από ένα παιδικό λάθος του Καρνέζη που κλωτσάει τον Κάλινιτς αντί να διώξει την μπάλα και παραχωρεί το πέναλτι με το οποίο ο ασταμάτητος Μόντριτς κάνει το 1-0. Το τέταρτο γκολ, αυτό που βάζει ταφόπλακα στα όνειρα επιστροφής στο κυνήγι της πρόκρισης μετά το τέλος ενός κάκιστου πρώτου ημιχρόνου, το κάνει δώρο ο Σταφυλίδης που προσπαθεί, επιπόλαια, με το στήθος να γυρίσει την μπάλα στον Καρνέζη και την δίνει στον σκόρερ Κράμαριτς. Πέρα, όμως, από αυτές τις μεμονωμένες φάσεις υπήρξαν κι άλλες πολλές στις οποίες οι θριαμβευτές γηπεδούχοι έδειξαν φρεσκάδα, πάθος, τεχνική υπεροχή. Δίκαια κέρδισαν και δίκαια θα πάνε στο Μουντιάλ. Από το οποίο παίκτες όπως ο Μόντριτς, ο Ράκιτιτς, ο Πέρισιτς, ο Κάλινιτς δεν θα μπορούσαν να λείπουν.