Στο τέλος του συναρπαστικού ματς της Νέας Σμύρνης οι δυο προπονητές δήλωσαν απογοητευμένοι με την ισοπαλία. Ο προπονητής του γηπεδούχου Πανιώνιου κ. Μιχάλης Γρηγορίου είδε την ομάδα του να προηγείται στο 86′ με τον Γεσίλ και να δέχεται την ισοφάριση στο 94′ από τον Μάτος: λογικό να τα έχει με την τύχη του. Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, όμως, κ. Ρασβάν Λουτσέσκου, θα ‘πρεπε να νιώθει ανακούφιση. Η ομάδα του προηγήθηκε με πέναλτι του Κουλούρη στο 41’ αλλά στο δεύτερο ημίχρονο τα έκανε όλα λάθος. Η γρήγορη ισοφάριση του Σπιριντόνοβιτς γέμισε τον ΠΑΟΚ άγχος. Η άμυνά του ήταν ασταθέστατη και η επίθεσή του νευρική. Η αλλαγή του συστήματος, από 4-2-3-1 σε 4-2-4 έδωσε χώρους στον Πανιώνιο για αντεπιθέσεις: ο Γεσίλ κάνει το 2-1 εντελώς μόνος και αφού ο Πανιώνιος έχει αλλάξει οκτώ πάσες! Τον Λουτσέσκου τον έσωσε ο διαιτητής Σιδηρόπουλος που έδωσε πέντε λεπτά καθυστερήσεων, ενώ δεν έχει γίνει το παραμικρό και έκλεισε τον Πανιώνιο στο τέλος σφυρίζοντας διαρκώς. Το γκολ του Μάτος γλίτωσε τον Ρουμάνο από την ήττα, όχι όμως και από την γκρίνια: το έκτο στραβοπάτημα εκτός έδρας, κόντρα στον Πανιώνιο που ξεκίνησε χωρίς πέντε βασικούς (Οικονόμου, Μασούτ, Λάμπρου, Σιώπη και Γεσίλ), ήταν το πλέον ασυγχώρητο.

Τρομερή η ψυχραιμία του Πανιωνίου. Ο Γρηγορίου χρησιμοποίησε από το 18′ βασικό τον νεαρό Πινιώτη. Είδε στο πρώτο ημίχρονο λάθη ανεπίτρεπτα. Αλλά η ομάδα συνήλθε κι ας μην το πίστευε ούτε ο κόσμος της. «Μας έβριζαν στο ημίχρονο» είπε ο Κόρμπος. Και τους χειροκρότησαν στο τέλος…