Μια νίκη που του δίνει πολύ σημαντική βαθμολογική ανάσα στη μάχη για την παραμονή πέτυχε χθες στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός, επικρατώντας της Λάρισας με 3-1. Η ομάδα του Μάκη Χάβου προσπάθησε από την αρχή να ορίσει το τέμπο του ματς και το γρήγορο γκολ που πέτυχε στο 12′ με τον Μοράρ έκανε τα πράγματα πιο εύκολα για τους γηπεδούχους. Οι Αγρινιώτες πήραν το προβάδισμα και είχαν έτσι τη δυνατότητα να κάνουν… παιχνίδι. Η Λάρισα προσπάθησε να αντιδράσει, πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο, απείλησε στο 17′ με τον Λεοζίνιο, στο 34′ όμως δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Με τον Μάζουρεκ να κάνει ένα εντυπωσιακό σλάλομ και να ολοκληρώνει εξαιρετικά την προσπάθειά του με αριστερό σουτ για το 2-0 των γηπεδούχων. Οι Βυσσινί δεν ήταν όμως διατεθειμένοι να παραδώσουν τα όπλα από το πρώτο ημίχρονο και μπήκαν στην επανάληψη με ένα άλλο πρόσωπο. Μάλιστα, στο 48′ κατάφεραν να μειώσουν με γκολ του Λεοζίνιο. Για τα επόμενα 15 λεπτά η ΑΕΛ ήταν εκείνη που κυριάρχησε στο γήπεδο, πιέζοντας για την ισοφάριση. Την οποία άγγιξε στο 63′ με τον Ναζλίδη. Ωστόσο, ο Παναιτωλικός από εκείνο το σημείο και μετά έκλεισε τους χώρους στην άμυνα και στο φινάλε σφράγισε τη νίκη με το γκολ του Ρόσα.