Συνέχεια στην εφετινή εντυπωσιακή πορεία του στην Α1 Ανδρών έδωσε ο Προμηθέας Πατρών, ο οποίος δε λέει να διακόψει το… φλερτ με τις πρώτες θέσεις. Ο Προμηθέας συνέτριψε στην Πάτρα τον Άρη, με το απίστευτο 70-40, για την 7η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Η διάθεση και η διάρκεια που έδειξε ο Προμηθέας στην άμυνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό στοιχείο για τη νίκη. Ο Άρης σημείωσε 19π στα πρώτα δέκα λεπτά και 21 στο υπόλοιπο χρονικό διάστημα! Ετσι, οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης είχαν 17 κλεψίματα και και υποχρέωσαν σε 22 λάθη τους παίκτες του Αρη, που τέλειωσε το ματς με 2/21 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 32-29, 56-35, 70-40

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ: Λιποβι 7 (2), Έβανς 12, Γκίκας 2, Φαγιέ 11 (2), Δημάκος 3, Τουντζιαράκης 3, Σκούφης 3 (1), Γερομίχαλος, Ρέλεφορντ 11 (1), Σαλούστρος 7, Χολ 2, Μιόσεβιτς 9 (1).

ΑΡΗΣ: Πουλιανίτης, Αθηναίου 11 (2), Βασιλόπουλος 4, Ουίβερ 2, Μπένσον 16, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Χριστίδης, Μούρτος, Μόραντ 1, Πέτγουει, Μπελ 2.

***Την τέταρτη νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ, καθώς ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε 70-56 του Κολοσσού στην Πυλαία.Θετικό το ντεμπούτο του Φιλ Γκος για τον «Δικέφαλο» (12π., 3 ασίστ), ενώ μαζί με τον Αμερικανό ξεχώρισαν για τους «ασπρόμαυρους» οι Βαγγέλης Μαργαρίτης (12π., 5 ριμπ), Ουσμάν Κρουμπάλι (8π., 16 ριμπ), Δημήτρης Κατσίβελης (8π., 4 ριμπ., 2 ασιστ, 3κλ , 1κ). Πάλευε απελπιστικά μόνος του για τους νησιώτες ο Μάλκομ Γρίφιν (20π., 3ριμπ, 2 ασιστ, 2 κλ).

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 29-28, 53-43, 70-56

***Το πρώτο «διπλό» στη Λάρισα το Ρέθυμνο, καθώς επικράτησε με 89-70 του ΓΣΛ Φάρου και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην 4η ήττα τους. Πρωταγωνιστές της επιτυχίας οι Γκούντγουϊν (26π., 10ρ.) και Μούντι (19π., 5ασ.), ενώ από τον ΓΣΛ των 18 λαθών ξεχώρισαν Παπαντωνίου (13π.) και Παπαμακάριος (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 39-47, 53-67, 70-89

***Η Κύμη αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι των… ουραγών, σημειώνοντας πολύτιμη νίκη, την πρώτη στην εφετινή Α1 Ανδρών και μάλιστα εκτός έδρας. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη χρειάστηκε την παράταση (80-80κ.α.) για να περάσει νικηφόρα από την έδρα του Πανιωνίου με 92-91, για την 7η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους «κυανέρυθρους» στην έβδομη απώλεια σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο Θάντους ΜακΦάντεν ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της Κύμης στο ιστορικό «διπλό» της ομάδας (σ.σ. ήταν το πρώτο από την ημέρα της ανόδου της στην Α1 Ανδρών τη σεζόν 2015-16), τελειώνοντας την αναμέτρηση με 35 πόντους και «υπογράφοντας» τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης.

Από τους «κυανέρυθρους» που πάλεψαν με νύχια και με δόντια, ξεχώρισε ο Βαγγέλης Σακελλαρίου με 24 πόντους. Ωστόσο, ο Έλληνας γκαρντ απώλεσε την ευκαιρία να χαρίσει την πρώτη νίκη στην ομάδα του, καθώς μετά από φάουλ που κέρδισε από τα 6.75 στα 2΄΄ για τη λήξη της κανονικής περιόδου, ευστόχησε στις 2/3 βολές και διαμόρφωσε το 80-80, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 38-42, 61-61, 80-80κ.α., 91-92 παρ.