Η Μάντσεστερ Σίτι έπαιξε με τη φωτιά αλλά τελικά δεν κάηκε, καθώς χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να αποκλείσει τη Λέστερ και να προκριθεί στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ. Το ματς στην κανονική διάρκεια (και την παράταση) έληξε 1-1, καθώς στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων η Λέστερ ισοφάρισε το γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα με πέναλτι του Βάρντι. Στη διαδικασία των πέναλτι, Βάρντι και Μαχρέζ δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Κλαούντιο Μπράβο και η Σίτι πήρε την πρόκριση.

Στο άλλο χθεσινό ματς, το γκολ του Ντάνι Γουέλμπεκ έδωσε την πρόκριση στην Αρσεναλ επί της Γουέστ Χαμ (1-0). Σήμερα θα παίξουν Τσέλσι – Μπόρνμουθ και Μπρίστολ Σίτι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

ΙΤΑΛΙΑ: Το γκολ του Ινσίνιε (71′) έδωσε στη Νάπολι την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Η Μάιντς απέκλεισε με ανατροπή τη Στουτγάρδη (3-1) και συνεχίζει στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου. Με το γκολ του Μέιερ (63′), η Σάλκε νίκησε 1-0 την Κολωνία, ενώ η Βόλφσμπουργκ χρειάστηκε την παράταση για να αποκλείσει τη Νυρεμβέργη (2-0, κανονικός αγώνας 0-0). Σε άλλο παιχνίδι: Πάντερμπορν – Ινγκολσταντ 1-0.