Τον λύγισαν απουσίες και κούραση. Ο Ολυμπιακός πήγε με 11 παίκτες στο Κάουνας και έχοντας νοκ άουτ μια ολόκληρη πεντάδα (Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης, Μάντζαρης, Τιλί και Αγραβάνης) ηττήθηκε στο τέλος από τη Ζαλγκίρις 74-68 στο φινάλε του πρώτου γύρου της Ευρωλίγκας.

Η ελληνική ομάδα άντεξε σε ένα μεγάλο μέρος του παιχνιδιού (ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι και το 35’, 58-57) αλλά στο τέλος προδόθηκε από τη φυσιολογική κούραση και την υπερπροσπάθεια των παικτών της και την έλλειψη εναλλακτικών λύσεων στον πάγκο.

Ο Μιλάκνις (αρχικά όταν κράτησε την ομάδα του στα δύσκολα) και οι Γιανκούνας και Πάνγκος στη συνέχεια ήταν οι κινητήριοι μοχλοί για τους γηπεδούχους που αναμφίβολα ήταν η ευχάριστη έκπληξη της διοργάνωσης μέχρι τώρα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 38-36 κυρίως αξιοποιώντας τον εξαιρετικό Τζαμελ ΜακΛίν αλλά και την ευστοχία των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου κοντά στο καλάθι (10/14 δίποντα).

Μάλιστα οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα με 12-7, αλλά χρειάστηκε να επιστρατεύσουν την καλή τους άμυνα όταν έμειναν πίσω στο σκορ με 25-17 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Μέσα σε τέσσερα λεπτά οι Πειραιώτες ξαναπήραν τον έλεγχο αφού με σερί 15-4 προηγήθηκαν με 32-29 (15’), έχοντας κρατήσει μάλιστα έναν από τους πιο επικίνδυνους παίκτες της αντιπάλου του (Γιανκούνας) μόλις στους 3 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Η αχίλλειος πτέρνα της ελληνικής ομάδας ήταν τα λάθη (10) σε αυτό το διάστημα και τα άσχημα ποσοστά από την περιφέρεια (4/11 τρίποντα).

Οι γηπεδούχοι με ένα πιο κοντό σχήμα που επιστράτευσε ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, μπόρεσαν να βγάλουν κάποιες καλές άμυνες και να πάρουν προβάδισμα με 48-44 (25’), αλλά εκεί απάντησε με εξαιρετική άμυνα ο Ολυμπιακός και με σερί 9-0 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 53-48.

Αντίστοιχα με καλάθια του Σπανούλη και του Παπαπέτρου οι φιλοξενούμενοι κράτησαν οριακά το προβάδισμα (58-57 στο 35’) αλλά εκεί άρχισε ο τρίποντος καταιγισμός των Λιθουανών όπου με 3/3 (Ουλανόβας, Γιανκούνας και Μίσιτς) και συνολικά 9/19 της Ζαλγκίρις ήταν πολύ δύσκολο να χάσουν το παιχνίδι.

Ζαλγκίρις (18/38 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 11/16 βολές, 20-3 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 6 λάθη): Ντέιβις 8, Πάνγκος 14 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Τουπάν, Γιανκούνας 12 (5/12 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μιλάκνις 14 (4/7 τρίποντα), Μίτσιτς 11 (1 τρίποντα, 4/4 βολές), Ουάιτ 4, Καβαλιάουσκας 6, Βαλίνσκας, Ουλανόβας 5 (1/2 τρίποντα, 4 ασίστ).

Ολυμπιακός (14/27 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 13/16 βολές, 21-6 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 14 λάθη): ΜακΛίν 9 (5/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Τολιόπουλός, Παπαπέτρου 13 (1/4 τρίποντα), Σπανούλης 10 (2/8 τρίποντα, 7 ασίστ, 4 λάθη), Στρέλνιεκς 8 (1/7 τρίποντα), Παπανικολάου 11 (2/3 τρίποντα), Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης 2 (5 ριμπάουντ), Ουίλτζερ,