Ο Πάολο Ντιμπάλα με δύο γκολ οδήγησε τη Γιουβέντους στη νίκη στο «Μπεντεγκόντι» επί της Ελλάς Βερόνα με 3-1. Ετσι, η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι παραμένει σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου στο ιταλικό πρωτάθλημα, η Νάπολι είναι στην πρώτη θέση με 48 βαθμούς και ακολουθεί η Γιουβέντους με 47. Η Γηραιά Κυρία προηγήθηκε στο 6′ με τον Ματουϊντί ύστερα από σουτ στο δοκάρι του Ιγκουαΐν. Η Βερόνα ισοφάρισε με τον Κάσερες στο 59′, αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ντιμπάλα. Ο Αργεντινός πέτυχε το 2-1 στο 72′ και με εξαιρετική ατομική προσπάθεια στο 77′ σκόραρε για το 3-1. Τρία λεπτά αργότερα ο Ντιμπάλα άγγιξε το χατ-τρικ με εκτέλεση φάουλ, αλλά ο τερματοφύλακας της Βερόνα, Νίκολας, απέκρουσε δύσκολα.

Έχασε έδαφος και… Κώστα Μανωλά η Ρόμα στο τελευταίο ματς για το 2017. Οι Ρωμαίοι στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής για τη Serie A, έφεραν 1-1 στο Ολίμπικο με την Σασουόλο, την ίδια στιγμή που ο Μανωλάς τραυματίστηκε λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί. Με την ισοπαλία αυτή, η Ρόμα παρέμεινε στην τέταρτη θέση με 39 βαθμούς, εννέα λιγότερους από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Ιστορία έγραψε η Μπενεβέντο. Οι νεοφώτιστοι, με τέρμα του Κόντα στο 64ο λεπτό, σημείωσαν την παρθενική τους νίκη στη Serie A, επικρατώντας 1-0 της Κιέβο Βερόνα. Η νίκη για την Μπενεβέντο ήρθε μετά από 17 ήττες και μία ισοπαλία

Η Μίλαν έμεινε για τρίτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη στο ιταλικό πρωτάθλημα, αλλά αυτή τη φορά κατάφερε να πάρει βαθμό. Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έφερε 1-1 στο Αρτέμιο Φράνκι με την Φιορεντίνα,στην τελευταία αγωνιστική του α’ γύρου.Η Φιορεντίνα προηγήθηκε με τον Σιμεόνε στο 71′ και η Μίλαν ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα με τον Τσαλχάνογλου.