Με μόλις 4/22 τρίποντα απέναντι στην Μπαρτσελόνα, ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να διατηρήσει το αήττητο στο ΟΑΚΑ, καθώς επικράτησε 84-75, χάρη στην πιεστική του άμυνα.

Ο «double double» Νικ Καλάθης (17π., 12ασ, 5κλ), ο «ιπτάμενος» Τζέιμς Γκιστ (17π., 6ρ.) και η σταθερή αξία Κρις Σίνγκλετον (14π.) οδήγησαν τους «πράσινους» στη 12η νίκη τους σε 17 αγωνιστικές, ενώ η 4η περίοδος εξελίχτηκε σε προσωπική υπόθεση του Νίκου Παππά (15π.).ΟΕρτέλ αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα με 18 πόντους.

Το κρίσιμο σημείο ήταν το τελευταία πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου. Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 34-27 (στο 4.42), αλλά ο Παναθηναϊκός «απάντησε» με σερί 9-0 και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ (36-34). Στο β’ μ’ερος είχε συνέχεια τον απόλυτο έλεγχο του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-34, 54-48, 84-75

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (2), Ρίβερς 3, Παππάς 15 (1), Ντένμον 2, Γκιστ 17, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 4, Λοτζέσκι 7, Καλάθης 17, Αντετοκούνμπο 2

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σίτο Αλόνσο): Ρίμπας 10 (2), Χανγκά 3, Ναβάρο 7 (1), Ερτέλ 18 (2), Βεζένκοφ 2, Οριόλα 7, Κοπόνεν 5 (1), Κλαβέρ, Τόμιτς 12, Μοερμαν 11 (1)