Κάποτε έπαιζε για το ευ ζην. Τώρα ισχύει το ζην επικινδύνως. Θέμα βιωσιμότητας εγείρεται για τον Παναθηναϊκό. Και σε μία τέτοια περίοδο παρακμής οι αριθμοί δεν ευημερούν. Το ερώτημα που αιωρείται, μετά το πέρας 18 αγωνιστικών, είναι αν θα κάνει… ντρίμπλα για να αποφύγει τα αρνητικά ρεκόρ του.

ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΘΕΣΗ

Στις προηγούμενες 58 παρουσίες του στην Α’ Εθνική η χειρότερη θέση που κατέλαβε σε τελική κατάταξη ήταν η 6η (το 1982-83 και το 2012-13). Την τρέχουσα σεζόν κατρακύλησε στη 10η στο φινάλε του α’ γύρου και μετά αναρριχήθηκε στην 8η. Αυτή τη στιγμή είναι στο -4 από το 6ο σκαλοπάτι.

ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΝΙΚΕΣ

Το 2012-13 κατέγραψε στο ενεργητικό του τις λιγότερες νίκες. Μόνο 10 σε 30 αγωνιστικές (10-12-8). Το 1/3 των παιχνιδιών έχει κερδίσει και φέτος (6-6-6 σε 18 στροφές).

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΗΤΤΕΣ

Σε πρωτάθλημα 34 αγωνιστικών οι περισσότερες ήττες που υπέστη ο Παναθηναϊκός ήταν οι 11 της περιόδου 1982-83. Σε διοργάνωση 30 στροφών το Τριφύλλι έχασε 9 αγώνες (15-6-9) τη χρονιά που φόρεσε το στέμμα η Λάρισα (1987-88).

ΓΚΟΛ ΥΠΕΡ

Το ιστορικό χαμηλό παραγωγικότητας είναι τα 32 γκολ σε 30 αγωνιστικές την περίοδο 2012-13. Μόλις 1,066 ανά παιχνίδι. Η φετινή επιθετική ένδεια, όμως, βρίσκεται σε ακόμη πιο χαμηλά επίπεδα. Για την ώρα ο μέσος όρος είναι 1,055 ανά ματς (19 τέρματα σε 18 αγώνες) με την υποσημείωση ότι βελτιώθηκε αισθητά, μετά το πρόσφατο 4-0 επί της Κέρκυρας.

ΓΚΟΛ ΚΑΤΑ

Τα περισσότερα γκολ που έχει δεχθεί είναι τα 42 σε 34 αγωνιστικές κατά την περίοδο 1982-83 με το μέσο όρο να ανέρχεται στο 1,2 ανά παιχνίδι. Φέτος παραβιάζεται η εστία του μία φορά ανά ματς (18 τέρματα παθητικό σε ισάριθμους αγώνες).

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΤΕΡΜΑΤΩΝ

Την τρέχουσα σεζόν ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε για πρώτη φορά στην ιστορία του α’ γύρο πρωταθλήματος με αρνητικό συντελεστή τερμάτων (-4 με 11-15), ενώ πλέον βρίσκεται στο +1 (19-18). Σε τελική βαθμολογία η χειρότερη επίδοση του ήταν το +2 της περιόδου 2012-13 (32-30).

ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΕΠΙΔΟΣΗ

Οι πιο αποκαρδιωτικές εκτός έδρας επιδόσεις του καταγράφηκαν τις περιόδους 1980-81 (2-8-7) και 1978-79 (2-7-8), όταν είχε κερδίσει μόλις 2 από τα 17 παιχνίδια. Φέτος, πάντως, δεν έχει κάνει ακόμη σεφτέ μακριά από τη Λεωφόρο με 0-4-5 σε 9 αγώνες. Βάσει προγράμματος έχει να επισκεφθεί ακόμη τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, τον ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες, τη Λάρισα στο AEL FC Arena, τον Ολυμπιακό στο Γεώργιος Καραϊσκάκης, την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη…