Ο διαιτητής του χθεσινού ντέρμπι Αγγελος Ευαγγέλου τα έκανε θάλασσα στο Γεώργιος Καραϊσκάκης και στέρησε από τον Ολυμπιακό τη νίκη και την κατάκτηση των τριών βαθμών στο ματς με τον Παναθηναϊκό. Το ανύπαρκτο πέναλτι που έδωσε υπέρ των Πρασίνων τρία λεπτά πριν από το φινάλε επέτρεψε στους φιλοξενουμένους να ισοφαρίσουν με τον Μουνιέ (1-1) και οι Ερυθρόλευκοι είχαν κάθε λόγο να αισθάνονται ξανά αδικημένοι από διαιτητική απόφαση. Ο Ολυμπιακός εξέφρασε μάλιστα την έντονη δυσαρέσκειά του για το πολύ μεγάλο λάθος του Ευαγγέλου, με την επίσημη θέση των Πειραιωτών να αναφέρει χαρακτηριστικά: «Εκαναν την απονομή και έδωσαν το πρωτάθλημα εκεί που ήθελαν. Στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, στο τελευταίο λεπτό επιθετικό φάουλ έγινε γκολ από τον Παπαπέτρου και την “εξυγίανση”. Απόψε το έγκλημα ολοκληρώθηκε. Με ένα πέναλτι-φάντασμα έξω από την περιοχή, ο Ευαγγέλου και οι εξυγιαντές έκαναν απονομή. Αν δεν συνέβαινε σε αυτό το παιχνίδι θα γινόταν σε ένα επόμενο. Το γνώριζε όλος ο κόσμος του Ολυμπιακού, το γνωρίζει πλέον όλη η Ελλάδα».

Ο Ευαγγέλου έδωσε πέναλτι σε ανατροπή που έγινε εκτός περιοχής, στερώντας από τον Ολυμπιακό τη δυνατότητα να πάρει τους τρεις πόντους και οι παίκτες της ομάδας του Λιμανιού είχαν έντονα παράπονα στο φινάλε του ματς. Στα αποδυτήρια των Ερυθρολεύκων υπήρχε έντονος εκνευρισμός από τους παίκτες του Ολυμπιακού, καθώς όλοι στέκονταν στο πολύ μεγάλο λάθος του διαιτητή Ευαγγέλου. Μάλιστα πρέπει να σημειωθεί ότι ακόμα και τη στιγμή που ο Ευαγγέλου έδειξε πέναλτι στο εκτός περιοχής μαρκάρισμα του Ενγκελς στον Ινσούα, οι Ερυθρόλευκοι έδειχναν στον διαιτητή του αγώνα πως έχει κάνει λάθος αλλά εκείνος επέμεινε στη λανθασμένη απόφασή του. Είναι χαρακτηριστικό ότι όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού τόνιζαν στις δηλώσεις τους το λάθος του διαιτητή, με τον Μποτία μάλιστα να λέει χαρακτηριστικά: «Βλέπετε τι γίνεται όλη τη χρονιά».