Λίγες ημέρες πριν από την αναμέτρηση της με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, η Τσέλσι νίκησε στο Στάμφορντ Μπριζ την Κάρντιφ 4-1 και παραμένει στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ, παρέα με τη Λίβερπουλ.

Η Κάρντιφ προηγήθηκε με γκολ του Μπαμπά στο 16ο λεπτό. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο τελευταίο τέταρτο του α’ μέρους και με δύο γκολ του Εντέν Αζάρ (37′ και 44′) προηγήθηκαν 2-1 στο ημίχρονο. Η Τσέλσι συνέχισε να πιέζει στο β’ μέρος και πέτυχε άλλα δύο γκολ πάλι με τον Αζάρ στο 80′ (πέναλτι) και τον Γουίλιαν τρία λεπτά αργότερα.

Η σύνθεση της Τσέλσι: Κεπα, Αλόνσο, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Λουίζ, Καντέ, Κόβασιτς (50′ Μπάρκλεϊ), Ζορζίνιο, Πέδρο (68′ Γουίλιαν), Ζιρού, Αζάρ (84′ Ζαπακόστα)

Σανέ (2′), Νταβίντ Σίλβα(21′) και Στέρλινγκ (47′), ήταν οι σκόρερς στο εύκολο 3-0 της Μάντσεστερ Σίτι επί της Φούλαμ στο Ετιχαντ. Επίσης με τους Τζάκα (49′) και Οζίλ (58′)να βρίσκουν δίχτυα, η Αρσεναλ νίκησε στο Σεντ Τζέιμς Πάρκ τη Νιούκαστλ 2-1. Για τους γηπεδούχους μείωσε ο Κλαρκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στα άλλα ματς:

Μπόρνμπουθ-Λέστερ 4-2 (Φρέιζερ 19′ 37′, Κινγκ 41′, Σμιθ 81′-Μάντισον 88′, Ολμπράιτον 89′)

Χάντερσφιλντ-Κρίσταλ Πάλας 0-1 (Ζάχα 38′)