Τελευταία φορά που η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο ενός αγώνα στο πλαίσιο του ισπανικού πρωταθλήματος ήταν Νοέμβρης του 2003. Αντίπαλος ήταν και πάλι η Σεβίλλη. Τώρα, αυτό επαναλήφθηκε 15 χρόνια αργότερα, σε ένα εφιαλτικό βράδυ για την ομάδα του Γιουλέν Λοπετέγκι. Ηταν η πρώτη ήττα της Ρεάλ από τις 15 Αυγούστου και τον τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ.

Η Σεβίλλη λοιπόν συνέτριψε 3-0 τη Ρεάλ «καθαρίζοντας» το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Στο 17′ άνοιξε το σκορ με τον Αντρέ Σίλβα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 2-0, μετά από απόκρουση του Κουρτουά σε σουτ του Νάβας. Το 3-0 διαμόρφωσε στο 40′ ο Μπεν Γεντέρ. Στο 56′ ο Μόντριτς σκόραρε όμως ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και ακύρωσε το γκολ.