Η Τσέλσι βρέθηκε αγκαλιά με μία δεύτερη νίκη σε λίγες ημέρες επί της Λίβερπουλ αυτή τη φορά στο Στάμφορντ Μπριτζ, ωστόσο ο Ντάνιελ Στάριτζ σκόραρε και πάλι λίγο πριν από το τέλος, για το τελικό 1-1.

Η Τσέλσι που είχε νικήσει την περασμένη Τετάρτη στο Ανφιλντ για το Λιγκ Καπ, προηγήθηκε με τον ηγέτη της στην εφετινή περίοδο, Εντεν Αζάρ. Ο Βέλγος ποδοσφαιριστής

άνοιξε το σκορ στο 24′ από εξαιρετική μπαλιά του Κόβασιτς. Δύο λεπτά νωρίτερα ο Αλισον είχε πει «όχι» στον Γουίλιαν σε τετ-α-τετ. Στο 32′ ο Σαλάχ πέρασε και τον Κέπα, αλλά ο Ρούντιγκερ πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή της εστίας.

Στο β’ μέρος, η Λίβερπουλ προσπάθησε να αυξήσει την πίεση, ωστόσο η Τσέλσι είχε το αντίδοτο με την πολύ καλή αμυντική λειτουργία. Στο 58′ ο Κέπα εξουδετέρωσε σουτ του Μανέ,ενώ στο 64′ ήταν η σειρά του Αλισον να σώσει τη Λίβερπουλ σε πλασάρισμα του Αζάρ. Στο 70′ από σέντρα του Ρόμπερτσον, ο Σακίρι δεν κατάφερε να σκοράρει μπροστά από τον Κέπα,ενώ τρίτα λεπτά αργότερα, ο Νταβίντ Λουίζ έδιωξε στη γραμμή τη μπάλα, σε κεφαλιά του Φιρμίνο. Ετσι, φτάσαμε στο 89′ όταν ο Στάριτζ (είχε μπει στο ματς τέσσερα λεπτά νωρίτερα με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε