Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση της Ούνικς Καζάν με 91-89 και κατέκτησε την 3η θέση του τουρνουά Γκομέλσκι Καπ. Σούπερ ο Γιώργος Πρίντεζης με 28 πόντους, 22 είχε ο Γκος που έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο ισοφαρίζοντας στο φινάλε του κανονικού αγώνα σε 82-82. Στους διακριθέντες και ο ΛεΝτέι με 17π. ενώ το νικητήριο καλάθι στην παράταση πέτυχε ο Βεζένκοφ μετά από επιθετικό ριμπάουντ.

Οι ερυθρόλευκοι χρειάστηκαν ουσιαστικά δύο buzzer beater (ένα ο Γκος στην κανονική διάρκεια και ένα ο Βεζένκοφ στο έξτρα πεντάλεπτο) για να κάμψουν στην παράταση το εμπόδιο της Ούνιξ Καζάν με 91-89 και να κατακτήσουν την 3η θέση στο «Gomelsky Cup».

Ο Ολυμπιακός έφτασε να είναι πίσω μέχρι και με 15 πόντους από την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στο τρίτο δεκάλεπτο (37-52), ένα τάιμ άουτ του Μπλατ όμως, ο φοβερός Πρίντεζης των 28 πόντων και τα ξεσπάσματα του Γκος, έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στους Πειραιώτες.

Ο Αμερικανός γκαρντ σταμάτησε στους 22 πόντους με 5 λάθη όμως, θετικός με 17 πόντους (αλλά και 5 φάουλ) ο ΛεΝτέι, «απομηχανής θεός» ο Βεζένκοφ με 7 πόντους, 10 ριμπάουντ και το καλάθι της νίκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 22 (7/16 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Τολιόπουλος, Τουπάν, Τίμα 4 (0/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 1, Στρέλνιεκς 6 (1/3 τρίποντα), Βεζένκοβ 7 (1/1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 28 (8/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/11 βολές), Μάντζαρης 6 (1/3 τρίποντα), ΛεΝτέι 17 (5/6 δίποντα, 7/7 βολές)

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Δημήτρης Πρίφτης): Σεργκέεφ, Έτζιμ 16 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Λόκετ 2, Εντούρ 22 (9/12 δίποντα), ΜακΚόλουμ 7 (2/9 σουτ), Πονκρασόφ 5, Σμιθ 11 (4/12 σουτ), Κοστσέεφ, Κολεσνίκοφ 2, Σελεκέτο 2, Χένρι 22 (7/9 δίποντα, 0/2 τρίποντο, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καϊμακόγλου