Η Μπαρτσελόνα πέρασε από το Λονδίνο με νίκη επί της Τότεναμ (4-2) σε ένα καταπληκτικό ματς στην 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Κουτίνιο από ασίστ του Ζόρντι Αλμπα άνοιξε το σκορ και το 2-0 σημείωσε στο 28′ με καταπληκτικό σουτ ο Ιβάν Ράκιτιτς. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν επιθετική και στο β’ μέρος,ο Λιονέλ Μέσι είχε δύο δοκάρια σε έξι λεπτά,ωστόσο ο Χάρι Κέιν με υπέροχη προσπάθεια στο 52′ μείωσε σε 2-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μέσι βρήκε στόχο από ασίστ του Ζόρντι Αλμπα για να σημειώσει το 3-1. Η Τότεναμ όμως δεν παραδόθηκε,μείωσε ξανά στο 66′ με τον Λαμέλα και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Μέσι όμως στο 90′ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το τελικό 4-2.

Τεράστια νίκη επί της Λίβερπουλ (1-0) πέτυχε η Νάπολι στο Σαν Πάολο. Μία νίκη που άξιζαν οι γηπεδούχοι καθώς ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς και είχε τις περισσότερες φάσεις για γκολ. Η Νάπολι απείλησε από το α’ μέρος,πρώτα με τον Ινσίνιε (σουτ άουτ) και στη συνέχεια με τον Μίλικ (εξαιρετική επέμβαση του Αλισον). Ο Γιούργκεν Κλοπ υποχρεώθηκε σε αλλαγή μόλις στο 18′ καθώς ο Κεϊτά αποχώρησε με μυικό τραυματισμό και τη θέση του πήρε ο Χέντερσον. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ήταν καλύτερη και στο β’ μέρος, ο Μέρτενς σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι (82′), ενώ ο Ινσίνιε από ασίστ του Καγεχόν σημείωσε στο 89′ το γκολ της νίκης.

Στη Μαδρίτη, η Μπριζ έβαλε δύσκολα στην Ατλέτικο η οποία κατάφερε να πάρει τη νίκη (3-1) με δύο γκολ του Αντουάν Γκριζμάν και ένα του Κόκε. Νίκη με ανατροπή στο Φίλιπτς Στάντιον για την Ιντερ (2-1). Η Αϊντχόβεν προηγήθηκε με τον Ροσάριο, ισοφάρισε ο Ναϊγκολάν και τη νίκη έδωσε ο Μάουρο Ικάρντι.