Η Μπενφίκα παρέμενε όρθια στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» ως το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως ένα «περιπτειώδες» γκολ του Μαζραουί σε εκείνο το σημείο έδωσε τη νίκη με 1-0 στον Άγιαξ, που έφτασε την Μπάγερν στην πρώτη θέση του 5ου ομίλου. Οι Ολλανδοί ήταν ανώτεροι, έχασαν ευκαιρίες αλλά ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος αποδείχθηκε αποτελεσματικός οσάκις χρειάστηκε.

Ο αγώνας ήταν αρκετά δυνατός και ο Γάλλος διαιτητής, Ρούντι Μπουκέ, έδειξε επτά κίτρινες κάρτες, στους Ονάνα, Μαζραουί, Μπλιντ, Ταλιαφίκο, Ζαρντέλ, Κόντι, Σάλβιο και Σεφέροβιτς.

ΑΓΙΑΞ (Έρικ τεν Χαγκ): Ονάνα, Μαζραουί, Ντε Λιχτ, Ταλιαφίκο, Ντε Μπέικ (88΄ Νέρες), Σένε, Ντε Γιονγκ, Ζίγιεκ, Ντόλμπεργκ, Τάντιτς.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ρούι Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Αλμέιδα, Κόντι, Ζαρντέλ, Γκριμάλντο, Πίτσι (79΄ Γκάμπριελ), Φέισα, Ζέντσον, Σάλβιο, Σεφέροβιτς, Ράφα Σίλβα (90΄ Σέρβι).