Η ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ νίκησε στην Πυλαία την BBSK Κωνσταντινούπολης με 3-2, στο πρώτο ματς για τον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οποιος πίστευε πως ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να κάνει περίπατο απέναντι στην τουρκική BSSK διαψεύστηκε. Ο δικέφαλος πήγε «τρένο» για δύο σετ και προηγήθηκε 2-0 σετ.

Μετά την κόπωση του Δημήτρη Τζούριτς αλλά και του επιτυχημένου ρίσκου των Τούρκων σε σερβίς και επίθεση ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Ο δικέφαλος με τρία καθοριστικά μπλοκ στο φινάλε από Οκολιτς, Γκόρτσανιουκ και Φιλίποφ πήρε την πολύτιμη νίκη με 3-2 σετ και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης. Στις ρεβάνς που θα γίνει στην Κωνσταντινούπολη την Τετάρτη 31 Οκτωβρίου στις 17.00 ο ΠΑΟΚ για να προκριθεί στον γ΄προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ. Εάν ηττηθεί με 3-2 σετ θα παιχτεί χρυσό σετ για την πρόκριση και αν ηττηθεί με 3-0 ή 3-1 σετ θα αποκλειστεί.

Τα σετ: 25-20, 25-13, 19-25, 22-25, 15-11 σε 115′

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Μάρκεζ 10 (6/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 18 (16/30 επ., 2 μπλοκ, 42% υπ. – 16% άριστες), Τζούριτς 25 (19/47 επ., 6 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (10/19 επ., 47% υπ. – 42% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 35% υπ. – 10% άριστες), Εφραιμίδης (λ), Γάτσης, Τακουρίδης, Χιμένες 1 (1/2 επ.).

BBSK ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ (Οζκάν): Γκούνγκορ 14 (10/27 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 44% άριστες), Γκοκγκόζ 13 (10/30 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 21% άριστες), Χαγιρλί 11 (6/8 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Εμέτ 6 (4/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τόι 26 (24/44 επ., 2 μπλοκ), Γενιπαζάρ / Σαχίν (λ, 68% υπ. – 44% άριστες), Πέκσεν 1 (1/2 επ.), Τσιν 2 (2/4 επ.), Κοσκούν 2 (2/5 επ.).