Η Παρί Σεν Ζερμέν απειλείται με πρόωρο αποκλεισμό στο Τσάμπιονς Λιγκ, μετά το 2-2 με τη Νάπολι στο Παρκ ντε Πρενς. Ετσι, το ματς της επόμενης αγωνιστικής ανάμεσα σε Νάπολι και Παρί στο Σαν Πάολο μπορεί να κρίνει πολλά σε ότι αφορά την πρόκριση. Η Νάπολι έχει πέντε βαθμούς, η Παρί τέσσερις, ενώ στην πρώτη θέση του 3ου ομίλου είναι η Λιβερπουλ (4-0 τον Ερυθρό Αστέρα) με έξι βαθμούς.

Η Νάπολι προηγήθηκε με τον Ινσίνιε στο 29′, η Παρί ισοφάρισε με αυτογκόλ του Μάριο Ρουί στο 61′, αλλά η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι «χτύπησε» και πάλι με τον Μέρτενς στο 77′ και την παρτίδα έσωσε ο Ντι Μαρία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Εστω και χωρίς τον τραυματία Λιονέλ Μέσι, η Μπαρτσελόνα νίκησε 2-0 την Ιντερ στο Καμπ Νου και το μυαλό της πλέον είναι το ντέρμπι της Κυριακής με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Ραφίνια σκόραρε στο 32′ από ασίστ του Σουάρες, ενώ το 2-0 πέτυχε ο Ζόρντι Αλμπα στο 83′. Η όμάδα του Ερνεστο Βαλβέρδε είχε αρκετές φάσεις για γκολ με τον τερματοφύλακα της Ιντερ, Χαντάνοβιτς να πραγματοποιεί αρκετές επεμβάσεις.

Στη Βεστφαλία η καταπληκτική Ντόρτμουντ του Λισιέν Φαβρ συνέτριψε 4-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης και αυτή η ήττα είναι η πιο βαριά στη διοργάνωση από την εποχή που έχει αναλάβει ο Ντιέγκο Σιμεόνε. Δύο γκολ πέτυχε ο Γκερέρο, από ένα Βϊτσελ και Σάντρο, ενώ τρεις ασίστ μοίρασε ο Χακίμι.

Τέλος, η Λίβερπουλ συνέτριψε 4-0 τον Ερυθρό Αστέρα στο Ανφιλντ με δύο γκολ του Μο Σαλάχ και (από ένα) των Φιρμίνο και Μανέ, ο οποίος έχασε και πέναλτι.