Η Αναντολού Εφές αναδείχθηκε νικήτρια στο τουρκικό ντέρμπι της Ευρωλίγκα, υποχρεώνοντας την Φενερμπαχτσέ στην πρώτη φετινή ήττα. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έδωσε τέλος στο αήττητο της περσινής φιναλίστ της Euroleague, κάμπτοντας την αντίσταση της με 89-83 στο «Σινάν Ερντέμ», για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι, που βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 3-1, έφτασαν στη νίκη επιστρέφοντας από το -16 (38-52 στο ημίχρονο).

Κορυφαίος των νικητών, ο Ροντρίγκ Μπομπουά με 17 πόντους, ενώ «γεμάτη» εμφάνιση με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Αντριέν Μοερμάν, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Τιμπόρ Πλάις (13π.) και Βασίλιε Μίτσιτς (13π.). Από την Φενέρ, προσπάθησε ο Γιαν Βέσελι με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Κώστας Σλούκας είχε 11 πόντους και 8 ασίστ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Την ίδια στιγμή, η Μπάγερν με πρωταγωνιστή τον Ντέρικ Ουίλιαμς (22π.) δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Μπασκόνια στο Μόναχο, υποχρεώνοντας τους Βάσκους στην ήττα με 77-71. Οι Γερμανοί ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι της αναμέτρησης και χωρίς να… ιδρώσουν πανηγύρισαν τη 2η νίκη τους βυθίζοντας το ρεκόρ της Μπασκόνια σε 1-3.

Στο Μιλάνο, η Αρμάνι «λυτρώθηκε» από τον Μάικ Τζέιμς στα 3.3” για τη λήξη, με τον Αμερικανό να ευστοχεί από τη γραμμή των βολών (2/2), να διαμορφώνει το τελικό 81-80 επί της Χίμκι και να χαρίζει την 3η εφετινή νίκη στην ομάδα του. Ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 25 πόντους και 8 ασίστ, ενώ από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που ακόμη ψάχνει το θετικό αποτέλεσμα (0-4), ξεχώρισε ο Μίκι Τζόρνταν με 26 πόντους.

Τέλος, η Ρεάλ έκανε επίδειξη δύναμης στη Μαδρίτη απέναντι στην Μπουντούτσνοστ (0-4), την οποία και συνέτριψε με 89-55, γράφοντας το «4 στα 4».