Περισσότεροι από 30 χιλιάδες φίλοι της Λέστερ βρέθηκαν στο «Kings Power Stadium» για να αποτίσουν φόρο τιμής στον αδικοχαμένο ιδιοκτήτη της ομάδας, Βιχάι Σριβανταναμπράμπα, στο ματς με την Μπέρνλι (0-0).

Ο περιβάλλον χώρος του γηπέδου μάλιστα γέμισε με χιλιάδες λουλούδια που άφηνε ο κόσμος, ενώ πριν την σέντρα του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή.

Νωρίτερα, νίκη-ανάσα, που την απομάκρυνε από τη ζώνη του υποβιβασμού, πέτυχε στα τελευταία λεπτά η Κάρντιφ επί της Μπράιτον με 2-1. Σημείο-κλειδί της αναμέτρησης ήταν το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι στο 34′ και ενώ το σκορ ήταν στο 1-1, έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Στέφενς με απευθείας κόκκινη κάρτα. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής και η βαθμολογία:

Κάρντιφ-Μπράιτον 2-1