O εξηλεκτρισμός της Opel προχωράει με γοργούς ρυθμούς, χάρη στην πρόσβαση της φίρμας στις προηγμένες πλατφόρμες και τεχνολογίες του Groupe PSA . Ειδικότερα, τέσσερα οχήματα θα είναι ήδη ηλεκτροκίνητα το 2020. Μεταξύ αυτών το νέο Corsaσε αμιγώς ηλεκτρική έκδοση μπαταρίας και το Grandland X PHEV – το πρώτο plug-in υβριδικό της Opel. Επίσης, η εταιρία θα φέρει συνολικά οκτώ νέα μοντέλα στην αγορά την επόμενη διετία ενώ θα υπάρχει μία ηλεκτρική έκδοση για κάθε μοντέλο Opel το 2024.
![Opel: Μια ηλεκτρική έκδοση σε κάθε μοντέλο](https://www.tanea.gr/wp-content/uploads/2018/11/Opel-GT_X_Experimental_Concept-2018-1600-04-1-1024x768.jpg)