Το σπουδαίο ντέρμπι της συμπρωτεύουσας αποτελεί πάντοτε ένα παιχνίδι κομβικής σημασίας και για τους δυο αντιπάλους. Πρώτα από όλα υπάρχει το φλέγον ζήτημα του γοήτρου – αν και κατά την ταπεινή μου άποψη οι διαστάσεις που έχει λάβει φαντάζουν κομματάκι υπερβολικές. Η σημερινή δυναμικότητα των δύο μονομάχων έχει αφαιρέσει από την αναμέτρηση την αίγλη του παρελθόντος. Παρόλα αυτά η Θεσσαλονίκη εξακολουθεί να ζει και να αναπνέει για τέτοιου είδους αγώνες.
![Ανάλυση: ΠΑΟΚ VS Άρης](https://www.tanea.gr/wp-content/uploads/2018/11/paok-aris.jpg)