Επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα ο οποίος επικράτησε στην Πάτρα 71-61 του Αρη, στην 9η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Από την άλλη πλευρά ο Αρης υπέστη την τέταρτη διαδοχική ήττα και μπαίνει σε περιπέτειες.

Ολα κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο, όταν ο Προμηθέας με εξαιρετική άμυνα περιόρισε σε μόλις εξι πόντους τους φιλοξενούμενους έχοντας ένα επιμέρους 21-6 και εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 20 πόντους (51-31 στο 30′).

Ο Αρης προσπάθησε να αντιδράσει στην τέταρτη περίοδο με σουτ από την περιφέρεια αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους και το μόνο που κατάφεραν ήταν να ρίξουν τη διαφορά στους -7 (68-61) στα 29΄΄ για τη λήξη της αναμέτρησης, καθώς ο Προμηθέας έγραψε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών το τελικό 71-61.

Κορυφαίος των νικητών ο Ριον Μπράουν με 14 πόντους, ενώ από τον Άρη ξεχώρισαν οι Λευτέρης Μποχωρίδης (11π., 7ασ.) και Ραμόν Χάρις (11π.).

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-25, 51-31, 71-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Γκίκας 5 (1), Τσαϊρέλης, Μέιερ 12 (1), Λίποβι 8 (2), Μπράουν 14 (1), Σαλούστρος 7, Γερομιχαλός 2, χολ 12 (1), Σανδραμάνης, Έλις 8, Παρκς 3.

Άρης (Βαγγέλης Αγγέλου): Μποχωρίδης 11 (1), ΜακΓκί 8, Μπελ 9 (1), Χάρις 11 (3), Νταλό 3, Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 1, Φλιώνης 9 (3), Τζόουνς 7 (1), Κάιζερ, Αγγέλου.