Αγχωτική επιστροφή στις νίκες για το Περιστέρι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου». Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε στο… νήμα με 74-71 του μαχητικότατου Πανιωνίου, για την 9η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, με τους «κυανέρυθρους» να «πληρώνουν» λάθη και αστοχία στα τελευταία 40΄.

Ηταν η 8η του Περιστερίου στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ ο Πανιώνιος, που διαμαρτύρεται για φάουλ του Βασιλόπουλου στον Μπέρι, το οποίο δε δόθηκε στα 37΄΄ και με το σκορ 72-71, υπέστη την 6η ήττα.

Κορυφαίος των νικητών που είχαν τρεις απουσίες (Χάροου, Κλαρκ και Φιλιππάκος), ο Στίβεν Γκρέι με 19 πόντους, ενώ καταλυτική ήταν η προσφορά του Μπεν Μπέντιλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τον Πανιώνιο έλαμψε ο Ντέβιον Μπέρι με 27 πόντους (6/13 τρίποντα).

Στην τελευταία περίοδο, ο Πανιώνιος με πρωταγωνιστή τον Μπέρι είχε σερί 9-0 και προηγήθηκε 60-52 στο 33΄. Στη συνέχεια,το Περιστέρι, βρήκε τα μακρινά σουτ και στο 39΄ ισοφάρισε σε 71-71. Λάθη και αστοχία στοίχισαν στους φιλοξενούμενους στο τελευταίο λεπτό, με τον Μπέντιλ να σημειώνει την ανατροπή από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και να γράφει το τελικό 74-71.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 38-34, 52-51, 74-71

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 6 (1), Γκρέι 19 (1), Σίρκο 12 (2), Ντάνιελ 8, Κάλαχαν 10 (1), Μουράτος 2, Σκορδίλης 4, Αγραβάνης, Μπέντιλ 13 (1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Οικονόμου): Παπαντωνίου 7 (1), Μπέρι 27 (6), Τέιλορ 8 (14 ριμπάουντ), Χάρις 9 (3), Σίνγκλερ 16 (3), Καμαριανός, Δίπλαρος 2, Καμπερίδης, Όστιν 2.