Επιβλητικός ο Ολυμπιακός, επικράτησε 3-0 στην Πυλαία του ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Volley League και έφτασε στους 39 αγώνες το αήττητο σερί του στο πρωτάθλημα.

Ηταν η δεύτερη νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ σε τέσσερις ημέρες,καθώς την Τετάρτη είχε επικρατήσει 3-1 στο κλειστό του Ρέντη στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 12-6 και 19-12 στο πρώτο σετ και άντεξε στην αντεπίθεση του «Δικεφάλου», που κατάφερε να μειώσει σε 19-18 με σερί 6-0. Οι πρωταθλητές υπερασπίστηκαν το εύθραστο προβάδισμα και έφτασαν στο 25-22 με επίθεση του Πετρέα. Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα (19-17) λίγο πριν την τελική ευθεία, αλλά στα κρίσιμα σημεία έκανε λάθη που επέτρεψαν στους «ερυθρόλευκους» να κάνουν το 2-0, πάλι με 25-22.

Στο τρίτο σετ πάντως όλα ήταν διαφορετικά, καθώς ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 11-3, 13-5 και 17-9, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 19-15, αλλά με όπλο το δυνατό σερβίς οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν 25-15.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Είμαστε χαρούμενοι για την απόδοση μας σήμερα. Παίξαμε καλά και ελέγξαμε το παιχνίδι κάνοντας ένα ακόμα βήμα και τώρα είμαστε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι που ακολουθεί στην Κωνσταντινούπολη. Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βρει ρυθμό, ήταν φυσιολογικό αυτό αφού έπαιζε στην έδρα του, αλλά αντιμετωπίσαμε τις καταστάσεις και φτάσαμε στη νίκη. Ο ΠΑΟΚ έχει καλή ομάδα και είμαστε χαρούμενοι για την εμφάνιση και το αποτέλεσμα».

Ο Έμι Τερβαπόρτι ανέφερε μετά το ματς τα εξής: «Παίξαμε με αυτοπεποίθηση στο σημερινό αγώνα Ο αντίπαλός μας είχε την πίεση με το μέρος του ενώ το επίπεδό της εμφάνισης μας ήταν καλύτερο και από το προηγούμενο ματς. Φυσικά είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε μέσα σε λίγες ημέρες μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με εμάς και ότι παίξαμε πολύ καλά όχι μόνο στην έδρα μας αλλά και στην έδρα του αντιπάλου μας».

Τα σετ: 22-25, 22-25, 15-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 9 (8/9 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 10 (4/7 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμιτ 16 (12/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (6/19 επ., 1 άσσος, 38%υπ.-25%αρ.), Ράουβερντινκ 3 (2/14 επ., 1 μπλοκ, 50%υπ.-30%αρ.), Στεφάνου –λ (77%υπ.-46%αρ.)/ Ζουπάνης 4 (4/5 επ.,), Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Φράγκος, Δαρίδης -λ

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ, Γκορτσιάνουκ 8 (7/14 επ, 1 άσσος, 38%υπ.-6%αρ.), Τζούριτς 17 (15/35 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης, Σαφράνοβιτς 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 31%υπ.-6%αρ.), Εφραιμίδης –λ (50%υπ.-17%αρ.)/ Μάρκεζ 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδης –λ (75%υπ.-50%αρ.), Τερζής 1 (1/2 επ.), Χιμένεθ 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 20%υπ.)