Με όπλο την καταπληκτική άμυνα και εξαιρετικό τον Νικόλα Μιλουτίνοβ (18π,14ρ),ο Ολυμπιακός πήρε μία σπουδαία νίκη στη Βαρκελώνη επί της Μπαρτσελόνα με 69-60 στην 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Ηταν η όγδοη νίκη των Ερυθρολευκων στη διοργάνωση και η πέμπτη μακριά από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στην καλύτερη ίσως φετινή του εμφάνιση στο αμυντικό κομμάτι. Πλέον το ρεκόρ του Ολυμπιακού στη διοργάνωση είναι 8 νίκες-5 ήττες.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους παίζοντας πολύ καλή άμυνα και είχε συνεχώς το ρυθμό του αγώνα. Σπουδαία εμφάνιση από τον Νικόλα Μιλιουτίνοβ καθώς έκανε… πάρτι με αντίπαλο τον Αντε Τόμιτς.

Στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 28-26, ωστόσο στην τρίτη περίοδο, εκτός από την πολύ καλή αμυντική λειτουργία βρήκε και ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάρει διψήφια διαφορά στο σκορ και να προηγηθεί στο 30′ με 55-48. Στην τέταρτη περίοδο, οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό κρατώντας σχετικά εύκολα μία διαφορά ασφαλείας.

Ο Μιλουτίνοβ λοιπόν ήταν καταπληκτικός και τέλειωσε το ματς με 18 πόντους,14 ριμπάουντ και 2 κοψίματα! Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Σπανούλης (14ο), Γκος (10π) και ΝεΝτέϊ (10π).

Ο Ολυμπιακός είχε 15/35 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 15/18 βολές, 20-17 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 κοψίματα. Η Μπαρτσελόνα τέλειωσε το ματς με 19/46 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 4/6 βολές, 11-14 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα,9 λάθη, 4 κοψίματα.