Τρία 24ωρα μετά το «χαστούκι» από την Φορτούνα Ντίσελντορφ και την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, η Ντόρτμουντ αντέδρασε και, μάλιστα, σε ντέρμπι.

Η ομάδα του Λισιέν Φαβρ επιβλήθηκε με 2-1 στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» της Γκλάντμπαχ, ξέφυγε με +9 από την αντίπαλο και περιμένουν το επίσης μεγάλο ματς της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης με την Μπάγερν το Σάββατο, για να μάθουν εάν θα διατηρήσουν το +6 από τους Βαυαρούς ή, θα αυξήσουν τη διαφορά τους.

Για τους φιλοξενούμενους ήταν η πρώτη ήττα μετά από 3 ματς, στα οποία είχαν δύο νίκες και μία ισοπαλία.

Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε με τον Σάντσο στο 42′, η Γκλάντμπαχ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Κράμερ, αλλά στο 54′, ο Μάρκο Ρόις σκόραρε για το τελικό 2-1.