Με πρωταγωνιστή για ακόμα μία φορά τον Εντεν Αζάρ η Τσέλσι έφυγε νικήτρια από το Βικαρέιτζ Ρόουντ, επικρατώντας 2-1 της Γουότφορντ, στην 18η αγωνιστική της Premier League.

Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός είχε πάλι σπουδαία εμφάνιση σημειώνοντας και τα δύο γκολ για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι,η οποία με τη νίκη αυτή παρέμεινε στην πρώτη τετράδα. Ο Αζάρ άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ μέρους, ωστόσο πριν την ανάπαυλα, η Γουότφορντ ισοφάρισε με τον Περέιρα ύστερα από την πέμπτη φετινή ασίστ του Χοσέ Χολέμπας. Η Τσέλσι πήρε τη νίκη με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Αζαρ στο 58′. Να σημειώσουμε ότι ο 27χρονος Βέλγος έχει ήδη δέκα γκολ και εννέα ασίστ.

Αντίθετα, η Αρσεναλ άφησε δύο βαθμούς στην έδρα της Μπράιτον (1-1). Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο βασικό οι «κανονιέρηδες» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7′ με τον Ομπεμαγιάνγκ, αλλά ο Λοκαντία στο 37′ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.