Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών πέτυχε η ουραγός Κύμη. Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού απογοήτευσε τον πρώην προπονητή της, Γιάννη Καστρίτη, στην επιστροφή του στη Χαλκίδα ως τεχνικός του Άρη, καθώς επικράτησε 75-57, παίρνοντας ανάσα στην προσπάθεια που καταβάλει να αποφύγει τον υποβιβασμό. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι βυθίστηκαν ακόμη περισσότερο με την έκτη διαδοχική ήττα τους, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 2-9.

Κορυφαίοι των νικητών, που σημείωσαν μία εκκωφαντική ανατροπή από το -17 (28-45 στο 24΄), οι Σκοτ Σαγκς με 16 πόντους και Τζεκουάν Λιούις με 11 πόντους και 11 ασίστ, ενώ πολύτιμη ήταν και η προσφορά του Σταύρου Τουντζιαράκη με 12 πόντους. Από τον Άρη ξεχώρισε ο Ραμόν Χάρις με 14 πόντους.

Ο Άρης μπήκε δυναμικά, προηγήθηκε με 2-9 στο 5΄ και 4-17 στο 7΄, πριν οι γηπεδούχοι αντιδράσουν και μειώσουν σε 13-18 στο 10΄. Οι Θεσσαλονικείς, πάντως, βρήκαν και πάλι ρυθμό, ξεφεύγοντας με 26-35, μετά από τρίποντο του Χάρις στα 17΄΄ για τη λήξη του ημιχρόνου. Με το… καλημέρα της τρίτης περιόδου, ο Άρης έτρεξε σερί 0-10 για το 28-45 στο 24΄, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις, απάντησαν με σερί 15-0 και μείωσαν σε 43-45 στο 29΄, για να μπουν σε απόσταση αναπνοής στο τελευταίο δεκάλεπτο (46-48). Με την άμυνα να έχει ενεργοποιηθεί για τα καλά, η Κύμη δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Άρη και με επιμέρους σκορ 29-9 (!) στην τέταρτη περίοδο όχι μόνο σημείωσε την ανατροπή, αλλά έφτασε και με σχετική άνεση στο τελικό 75-57, βάζοντας σε… μπελάδες πλέον τους Θεσσαλονικείς.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-35, 46-48, 75-57

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Μητσιμπόνας, Χόρτον 13, Σαγκς 16 (1), Ουάσινγκτον 10 (3), Λιούις 11 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Στυλιανού 3 (1), Άρμστεντ, Μαραγκός 2, Τουντζιαράκης 12, Καμφόρ 5 (1).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 5 (1), Μποχωρίδης 6 (2), ΜακΓκί 4, Μπελ 5, Χάρις 14 (3), Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 4 (1), Χρηστίδης 6, Τζόουνς 8, Νταλό, Κάιζερ, Αγγέλου 3 (1).