Ο Ολυμπιακός άξιζε αυτό το διπλό στο Τελ Αβίβ. Ομως,οι χαμένες χαμένες ευκαιρίες στην επίθεση, η αστοχία στα τρίποντα, του στέρησαν αυτή την ευκαιρία. Η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε 65-64 στις λεπτομέρειες με το καλάθι του Σκότι Ουίλπεκιν τέσσερα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και στην τελευταία ευκαιρία, ο Πρίντεζης αστόχησε. Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ο πρωταγωνιστής των Ερυθρολεύκων στα τελευταία δυόμιση λεπτά,σημειώνοντας τους εννέα τελευταίους πόντους. Ωστόσο δεν ήταν αρκετό για τη νίκη.

Η ουσία είναι πως με αυτή τη ήττα οι Ερυθρόλευκοι βλέπουν την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Euroleague να απομακρύνεται, καθώς η διαφορά τους από την 4η Αναντολού Εφές (ρεκόρ 14-8) αυξήθηκε στις δύο νίκες (ρεκόρ 12-10 ο Ολυμπιακός).

Οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, όμως, έλειψε απελπιστικά το σουτ από την περιφέρεια. Στο ημίχρονο, οι Ερυθρόλευκοι είχαν 1/12 τρίποντα, στην τρίτη περίοδο έφτασαν στα 1/16 και στο τέλος, 5/26. Κι όπως αποδείχτηκε τα «μεγάλα» σουτ του Βασίλη Σπανούλη στο τελευταίο δίλεπτο δεν έφταναν. Παρότι ο αρχηγός των Ερυθρολεύκων προσπάθησε -και παρά λίγο- να νικήσει μόνος του τη Μακάμπι. Αλλα κι αυτός, αφυπνίστηκε στο τέλος, ενώ είχε και… μηδέν ασίστ! Κι ο Ολυμπιακός με 5/26 τρίποντα, επτά ασίστ στο σύνολο και μόνο με δύο παίκτες με διψήφιο νούμερο (σημείωσε 16 πόντους και ο Ουίλιαμς-Γκος) ο Ολυμπιακός ήταν δύσκολο να έχει καλύτερη παραγωγικότητα στην επίθεση. Ο Ουίλπεκιν είχε το καθοριστικό καλάθι στα τέσσερα δευτερόλεπτα, ενώ σημαντική ζημιά στους ΕΡυθρόλευκους έκανε και ο Τάρικ Μπλακ (19π,7ρ)

Η Μακάμπι τέλειωσε το ματς με 23/44 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 10/18 βολές, 25-8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεχίματα, 8 λάθη, 6 κοψίματα. Ο Ολυμπιακόε είχε 21/43 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 7/9 βολές, 26-9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 45-42, 65-64

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 17 (7/11δ,1/7τρ), Πάργκο 5 (1), Ο’Μπράιαντ 7, Κολοϊαρο, Ρολ 9 (1), Κέιν 6, Τάιους 2, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν, Μπλακ 19 (7/9δ,5/9β,7ρ, Ζούσμαν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 16 (8/14δ,2ασ, Τουπάν 3 (1), Σπανούλης 16 (2/5δ,3/8τρ,), Τίμα, Μιλουτίνοβ 9 (4/7δ,1/1β,7ρ) Στρέλνιεκς 4 (1), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 6 (8ρ), Παπανικολάου 2 (7ρ), Μάντζαρης, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 6