Η Λίβερπουλ επέστρεψε στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ, καθώς επικράτησε 3-0 της Μπόρνμουθ στο Ανφιλντ, ελέγχοντας το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του.

Ουσιαστικά, η Μπότνμουθ έδειξε σφυγμό μετά το 3-0 και τις αλλαγές του Εντι Χάου, ωστόσο, η Λίβερπουλ στο διάστημα αυτό θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ, καθώς είχε ελεύθερους χώρους τους οποίους δεν εκμεταλλεύτηκε. Η ουσιαστική απειλή των φιλοξενούμενων ήταν στα 82”, όταν ο Αλισον εξουδετέρωσε εύκολα το σουτ του Φρέιζερ. Η Λίβερπουλ, ανέβασε ρυθμό, πίεσε και άνοιξε το σκορ στο 24′ με κεφαλιά του Μανέ ύστερα από σέντρα του Μίλνερ. Ο Μπόρους πρόλαβε τον Φιρμίνο στο 32′, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Βαϊνάλντουμ «κρέμασε» τον τερματοφύλακα της Μπόρνμουθ που είχε βγει από την εστία του και σκόραρε για το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Σαλάχ στο 48′ από καταπληκτική συνεργασία Κεϊτά, Φιρμίνο και ασίστ-τακουνάκι του Βραζιλιάνου.

Πριν την έναρξη των αγώνων της 26ης αγωνιστικής, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Εμιλιάνο Σάλα. Στον αδικοχαμένο Αργεντινό φορ οι παίκτες της Κάρντιφ αφιέρωσαν τη νίκη τους με 2-1 στην έδρα της Σαουθάμπτον.