Οι Ράπτορς υποδέχθηκαν στην Scotiabank Arena του Τορόντο τους Ορλάντο Μάτζικ, χωρίς τον ηγέτη τους φέτος, Καουάι Λέοναρντ. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν εξ αρχής πιο… απαιτητικοί από την αναμέτρηση και πήραν το προβάδισμα κάπου στα μέσα του πρώτου δωδεκάλεπτου. Ωστόσο η αναμέτρηση παρέμενε ανταγωνιστική μιας και η διαφορά δεν άνοιξε ποτέ, με το Ορλάντο να έχει ένα υπέρ του +3 (53-50) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του κόουτς Κλίφορντ συνέχισαν σε ακόμα υψηλότερους ρυθμούς και κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη μέχρι το τελικό 113-98 που σήμανε την πρώτη ήττα των Καναδών μετά από 7 σερί επιτυχίες.

Με τη νίκη αυτή οι Μάτζικ παραμένουν πολύ ζεστά στη διεκδίκηση των playoffs της Ανατολής μιας και βρίσκονται στην 9η θέση (28-33) με τους Ρος (28π/9 ριμπ) και Βούτσεβιτς (23π/12 ριμπ) να ξεχωρίζουν.

Από την άλλη οι Ράπτορς παρέμειναν 2οι πίσω από τους Μπακς με το ρεκόρ τους να πέφτει στο 44-17, αφού οι Λάουρι (19π/10 ασίστ) και Γκασόλ (16π) δεν ήταν αρκετοί για μία ακόμα νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 15-25, 50-53, 71-80, 98-113