Πριν ξεκινήσει το ματς ήταν ντέρμπι. Στην διάρκεια του δεν υπήρχε καν παιχνίδι, αφού η Φενέρμπαχτσε διέλυσε την Αναντόλου Εφές με σκορ 84-66 συνεχίζοντας την προέλαση στην Euroleague (πρώτη θέση με επίδοση 21-3).

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ανταγωνιστικοί για ένα μόνο πεντάλεπτο αφού η καλή τους αρχή ήταν λόγος… οργής για τους παίκτες του Ομπράντοβιτς. Στη συνέχεια η Φενέρ πήρε τα ηνία και με κορυφαίο τον Κώστα Σλούκα (17 π.) έστησε πάρτι στο παρκέ.

Η εξέλιξη του ματς

Η Εφές έδειξε την διάθεση της στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μάλιστα προηγήθηκε με οχτώ πόντους (9-17), όμως η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε και έτρεξε ένα 9-0 αρχικά και συνέχισε απτόητη για να πάει το παιχνίδι στο 25-17 (20-17 το πρώτο δεκάλεπτο). Οι γηπεδούχοι από εκείνη τη στιγμή και μετά δεν κοίταξαν πίσω. Ο Μέλι για πρώτη φορά έστειλε το ματς στους 10 πόντους (35-25), ο Κάλινιτς πήρε την σκυτάλη και με σερί πόντους έκανε το 43-29 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ζεστή ήταν η Φενέρμπαχτσε και στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Κάλινιτς έστειλε την απόσταση στους 20 πόντους (53-33). Η Εφές προσπάθησε να πλησιάσει και μάλιστα με τρίποντο πίσω από το κέντρο έκλεισε την περίοδο στο 57-47. Και πάλι όμως η Φενέρ έδειξε ότι έχει τον τρόπο και δεν υπήρχε πιθανότητα να χάσει τη διαφορά. Γρήγορα λοιπόν και με τον Γκούντουριτς οδηγό ξέφυγε με 73-54, ενώ ο Βέσελι επανέφερε την απόσταση στους +20 πόντους.

Το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και η ομάδα του Ομπράντοβιτς κέρδισε εν τέλει 84-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-29, 57-47, 84-66