Το Hyperion XP-1 αποτελεί ένα νέο μέλος στην ολιγομελή , πλέον , παρέα των hypercars, που αποτελούν όνειρο για όλους τους οδηγούς.
Προς το παρόν , το Hyperion XP-1 είναι στα χαρτιά, αλλά φαίνεται ότι, οι υπεύθυνοι της φίρμας θέλουν να το βάλουν γρήγορα στην παραγωγή – μάλλον δεν θα ξεπεράσει, εφόσον βγει στους δρόμους τις μερικές δεκάδες. Το πρώτο σχέδιο αναφέρει, ότι το αυτοκίνητο του θα βγει στην παραγωγή το 2022.
![](https://www.tanea.gr/wp-content/uploads/2020/08/hyperion-xp-1-hydrogen-powered-220-mph-supercar-unveiled-with-1000-mile-range-11-300x155.jpg)
Το δεύτερο και πιο σημαντικό είναι ότι, η ηλεκτροκίνηση παράγεται από τις κυψέλες υδρογόνου, που διαθέτει το νέο , σπορ αυτοκίνητο.
Και όπως ανακοινώνει ο κατασκευαστής οι επιδόσεις βάζουν φωτιά: τα 0-100 χλμ/ώρα έρχονται σε 2,2 δευτερόλεπτα και η τελική ταχύτητα αγγίζει τα 350 χλμ/ώρα.