Εντυπωσιακά πλάνα και φωτογραφίες από τη χειμερινή επιχειρησιακή εκπαίδευση μονάδων του Στρατού Ξηράς και συγκεκριμένα μονάδων του Δ΄ΣΣ στη Θράκη και τον Έβρο έδωσε στη δημοσιότητα το Γενικό Επιτελείο Στρατού (ΓΕΣ).
Ειδικότερα, το διήμερο 26 και 27 Ιανουαρίου 2021, Μονάδες του Δ΄ Σώματος Στρατού διεξήγαγαν επιχειρησιακή εκπαίδευση σε χιονοσκεπή εδάφη και υπό συνθήκες ψύχους, εκμεταλλευόμενες τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στην περιοχή.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/01/143143374_1541961695994417_664964689889151282_n.jpg)
Η επιχειρησιακή εκπαίδευση περιλάμβανε, μεταξύ άλλων, τακτικές ασκήσεις επιπέδου Μηχανοκίνητης Διμοιρίας, Ουλαμού Μέσων Αρμάτων και Ουλαμού Πυροβολικού, καθώς και εκτέλεση πορειών.