Οι Ερυθρόλευκοι προδόθηκαν από το μεγάλο τους όπλο την άμυνα, το οποίο εμφάνισαν μόνο για ένα δεκάλεπτο (το τρίτο) και έτσι έβαλαν βούτυρο στο ψωμί των γηπεδούχων που πέτυχαν μια σπουδαία νίκη.

Βασικά ατού του Ολυμπιακού, όπως ο Ντόρσεϊ, ο Σλούκας, αλλά και ο Βεζένκοφ ήταν σε άσχημη βραδιά με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να κρατήσουν την ομάδα τους επιθετικά στο μοναδικό δεκάλεπτο (3ο) όπου η άμυνα ήταν άψογη. Με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να μην μπορέσουν ούτε εκεί να προσπεράσουν στο σκόρ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν καταστροφικό για τον Ολυμπιακό που δέχτηκε 49 πόντους !

Και το χειρότερο ήταν το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι σούταραν με 50% στο τρίποντο (7/14) και 62.5% στο δίποντο (10/16) με τον άλλοτε παίκτη του Ρεθύμνου (που ουδέποτε τον ανακάλυψε κάποιος από τους σκάουτερς των μεγάλων ομάδων στην Ελλάδα) Κόνερ Φράνκαμπ είχε ήδη 16 πόντους με 4/5 τρίποντα !

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν βγει από τον ρυθμό τους και παρά το γεγονός ότι είχαν μείνει κοντά στο σκορ οι 50 πόντοι σχεδόν που είχαν δεχτεί σε ένα ημίχρονο ήταν απαγορευτικοί για κάτι καλό. Μάλιστα επιθετικά δεν είχε πάρει σχεδόν τίποτε από τρεις κομβικούς παίκτες του (Σλούκας 4, Βεζένκοφ 3, Παπανικολάου 0).

Αυτό ακριβώς ήταν που συζήτησαν στα αποδυτήρια κατά την ανάπαυλα ο κόουτς Μπαρτζώκας με τους παίκτες του με αποτέλεσμα στο τρίτο δεκάλεπτο να βγει μεταμορφωμένος προς το καλύτερο στην άμυνα. Αποτέλεσμα να δεχτεί μόλις 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, χωρίς πάντως να το εξαργυρώσει στο επιθετικό κομμάτι έστω και αν μείωσε στον πόντο (58-57 στο 30’).

Και όμως τελικά αυτό ήτανη  εξαίρεση, καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ζενίτ βρήκε και πάλι εύκολα καλάθια, τόσο από τον Μπάρον, όσο και από τον Λόιντ που πέτυχαν 11 συνεχόμενους πόντους εκεί που ο Ολυμπιακός είχε περάσει οριακά μπροστά στο σκορ (59-58 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου). Οι γηπεδούχοι του Τσάβι Πασκουάλ πέτυχαν 26 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο δηλαδή στα επίπεδα του πρώτου (25) και του δεύτερου (24) και δεν ήταν δυνατόν να χάσουν από τη στιγμή που οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα έχασαν την ίδια ώρα εύκολα σουτ, κάτι που παραδέχτηκε και ο προπονητής του Ολυμπιακού.

«Παίξαμε άμυνα μόνο για ένα δεκάλεπτο, αλλά πληρώσαμε και το γεγονός ότι χάσαμε πολλά αμαρκάριστα σουτ» τόνισε χαρακτηριστικά.

Γενικά ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων σε ένα παιχνίδι πού ήταν στα μέτρα του για να κάνει το πρώτο διπλό στη σεζόν και στα κρίσιμα σημεία του αγώνα δεν είχε καθαρό μυαλό και «ζεστό» χέρι. Αντίθετα η Ζενίτ «χτύπησε» την ελληνική ομάδα με το δικό της όπλο παίζοντας καλή άμυνα και την ίδια στιγμή έβρισκε τα κενά στην αντίπαλη άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 49-43, 58-57, 84-78

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Πασκουάλ): Λόιντ 12 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Ζαχάροφ 5 (1), Καράσεφ, Μπάρον 14 (3/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ασίστ), Κουζμίνσκας 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές), Ζούμπκοφ 3, Πόιθρες 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 7 (1), Φράνκαμπ 16 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Μίκι 7 (1), Γκουντάιτις 2

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 11 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 13 (4/8 δίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Σλούκας 13 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 7 (2/2 δίποντα, 3/3 βολές), Βεζένκοβ 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Πρίντεζης 2, Παπαπανικολάου 1 (0/3 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 2 (1/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 22/34 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 10/11 βολές, 43 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/40 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 11/15 βολές, 28 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 5 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 10η αγωνιστική η Ζενίτ θα υποδεχθεί την Άλμπα Βερολίνου, ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει στην Κωνσταντινούπολη με την Αναντολού Εφές (17/11 στις 19:30).