Αν ούτε τώρα, τότε πότε; Ο Παναθηναϊκός είχε στα χέρια του το ματς με την Μπάγερν, βρέθηκε στο +9 (61-70) πέντε λεπτά πριν το τέλος, αλλά κατάφερε να χάσει και αυτό το ματς (81-78) μένοντας χωρίς διπλό στην Euroleague μετά από έντεκα αγωνιστικές.

Στο 5-6 οι Βαυαροί, στο αποκαρδιωτικό 2-9 πλέον οι «πράσινοι» που δεν λένε να σηκώσουν κεφάλι.

Κορυφαίος για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου που είχε 17 πόντους αν και δεν εμφανίστηκε στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του ματς. Ο Μέικον είχε 12 πόντους με 6 ασίστ και 9 είχε ο Γουάιτ. Στους 20 πόντους σταμάτησε ο Χίλιαρντ για την Μπάγερν, 15 είχε ο πρώην «πράσινος» Τόμας και 12 ο Ρούμπιτ που έβαλε όλες τις βολές στο τέλος.

Μετά το αρχικό 5-0 της Μπάγερν ο Παναθηναϊκός μπήκε στο κλίμα του ματς και ισοφάρισε σε 5-5 και 8-8, με τους Βαυαρούς να ξεφεύγουν όμως για πρώτη φορά με +6 (16-10) στα μέσα της πρώτης περιόδου. Με τον Παπαπέτρου ωστόσο να ηγείται στο σκοράρισμα οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 22-22 για το δεκάλεπτο ενώ πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (22-24) με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου χάρη σε όμορφη συνεργασία των Μποχωρίδη και Έβανς.

Ο Κασελάκης που πέρασε στο παρκέ έδωσε σημαντικές βοήθειες σε άμυνα και επίθεση ενώ άρχισε να σκοράρει και ο Μέικον, με την ομάδα του Πρίφτη να έχει πλέον το μομέντουμ και να ξεφεύγει για πρώτη φορά στο ματς με +5 (28-33, 16’). Τόμας και Χάντερ κρατούσαν την Μπάγερν επιθετικά, με τους Σαντ Ρος και Μέικον από την άλλη να στέλνουν την ομάδα τους στο +8 (36-44) λίγο πριν το ημίχρονο.

Με τρίποντο του Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +10 (39-49) και διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα χάρη στους Γουάιτ και Σαντ Ρος. Ο Ρούμπιτ μείωσε σε 51-57 περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ενώ η Μπάγερν έφτασε στον πόντο (59-60) χάρη σε τρίποντο του Ομπστ που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε λύσεις με μεγάλα σουτ.

Ο Τόμας έβαλε μετά από ώρα μπροστά στο σκορ την Μπάγερν με 61-60, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα 10-0 και προηγήθηκε ξανά με +9 (61-70, 35′). Η ομάδα του Τρινκέρι δεν τα παράτησε και μπήκε ξανά στο παιχνίδι με τον Ουόλντεν να μειώνει σε 72-74 περίπου τρία λεπτά για το τέλος. Ο Γουάιτ έχασε δύο βολές, ο Λούτσιτς με τρίποντο έκανε το 77-76 στα 29 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Μέικον να παίρνει την επίθεση και να αστοχεί σε τρίποντο. Το παιχνίδι πήγε στη συνέχεια στις βολές, με τον Ρούμπιτς να έχει 4/4 και την Μπάγερν να παίρνει τη νίκη με 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78