Η Μονακό του Μάικ Τζειμς (που έκανε μια ακόμα μεγάλη εμφάνιση επί ελληνικού εδάφους μια μόλις εβδομάδα μετά το «διπλό» στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού) έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του εφετινή ήττα σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι Μονεγάσκοι με ηγέτες τους Οκόνμπο και Τζέιμς επικράτησαν με 81-76 στο ΣΕΦ και έπιασαν τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία (4-1 νίκες/ήττες και οι δύο ομάδες) έχοντας και ένα σημαντικό πλεονέκτημα για μια πιθανή ισοβαθμία.

Σε ένα μεγάλο παιχνίδι στο κατάμεστο φαληρικό στάδιο, που θύμισε αρκετά τη συγκλονιστική σειρά των δύο ομάδων στα πλέι οφ στο δρόμο προς το φάιναλ φορ του Βελιγραδίου (όπου οι Ερυθρόλευκοι είχαν πάρει την πρόκριση με 3-2 νίκες) η Μονακό κατάφερε να μπλοκάρει τα ατού του Ολυμπιακού και να μπορέσει στο τρίτο δεκάλεπτο να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα, που μπόρεσε να το διατηρήσει μέχρι και το φινάλε.

To παιχνίδι άρχισε με μια προσωπική μονομαχία του Τόμας Γουόκαπ (6 από τους πρώτους 8 πόντους του Ολυμπιακού) και του Μάικ Τζέιμς (και τους 9 πρώτους πόντους της Μονακό) αλλά η διαφορά ήταν ότι οι Πειραιώτες ήταν πολύ άστοχοι στο τρίποντο και τι κυριότερο δεν ανανέωναν τις επιθέσεις τους έχοντας μόλις 1 επιθετικό ριμπάουντ σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο και 2 σε ολόκληρο το ημίχρονο.

Την ίδια στιγμή η Μονακό, είχε έξι και έτσι με δεύτερες επιθέσεις είτε έμενε κοντά στο σκορ, είτε περνούσε μπροστα. Είναι χαρακτηριστικό το πόσο αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι ότι μόνο στο πρώτο ημίχρονο άλλαξε 15 φορές το προβάδισμα που είχε πότε η μία και πότε η άλλη ομάδα !

Ο Ολυμπιακός με το ξέσπασμα του Σακίλ ΜακΚίσικ που μπήκε και άλλαξε το ρυθμό (με 10 πόντους σε λίγα λεπτά) προηγήθηκε 37-33 στο πρώτο μέρος το οποίο έκλεισε με 12/18 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 1/1 βολή, 13 ριμπάουντ (11-2), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 λάθη.

Ενώ η Μονακό στο ίδιο διάστημα είχε 10/21 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/6 βολές, 23 ριμπάουντ (17-6), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη και πρώτο σκόρερ τον Τζέιμς με 11 πόντους. Όμως οι γηπεδούχοι μετά το εκρηκτικό του ξεκίνημα (9 πόντους σε 4 λεπτά) τον πήγαν πολύ καλά στην άμυνα με Γουόκαπ, Σλούκα αλλά και Λαρεντζάκη.

Το πρόβλημα ήταν τα 10 λιγότερα ριμπάουντ που είχε η ελληνική ομάδα σε αυτό το πρώτο ημίχρονο και απλά η καλή της άμυνα κάλυπτε σε ένα μεγάλο βαθμό αυτό μειονέκτημα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και έφτασε τη διαφορά στο +8 (41-33), αλλά γρήγορα ο Λόϊντ μάζεψε το σκορ για τη Μονακό πετυχαίνοντας 8 συνεχόμενους πόντους και οδηγώντας την ομάδα του με ένα σερί 10-0 στο προβάδισμα με 43-41 (24’) απαντώντας έτσι σε ένα 9-0 σερί του Ολυμπιακού που είχε αρχίσει από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Οκόμπο πήρε τη σκυτάλη από τον Λόιντ και η Μονακό έφτασε να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (56-51).

Σε μια περίοδο όπου ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε 5 λάθη στα πρώτα 8 λεπτά όταν είχε μόλις 3 σε όλο το πρώτο 20λεπτο και κάπως έτσι – σε αυτό το καταστροφικό δεκάλεπτο – δέχτηκε 23 πόντους. Ουσιαστικά έχοντας χαλάσει η επίθεσή του, είχε αρχίσει να έχει και πρόβλημα στην άμυνα και με αυτό τον τρόπο η γαλλική ομάδα έκανε την ολική επαναφορά.

Η οποία συνεχίστηκε και στο 4ο δεκάλεπτο, με τα λάθη των γηπεδούχων να αυξάνονται και οι Μονεγάσκοι να μην αφήνουν την ευκαιρία να πάει χαμένη και να ξεφεύγουν ακόμα και με 12 πόντους (66-54 στο 32’)  έχοντας σκοράρει  σε 10 περίπου αγωνιστικά 33 πόντους, όσους δηλαδή είχαν σημειώσει στα πρώτα 22 λεπτά του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με μεγάλες άμυνες και ένα τρίποντο του ΜακΚίσικ, μάζεψε τη μισή διαφορά (66-72 στο 35’). Όμως εκεί δύο κακές επιθέσεις και δύο χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έφεραν 4/4 βολές του εξαιρετικού Οκόμπο και 1/2 του αφανή mvp (λόγω κυρίως της δουλειάς που έκανε πάνω στο Βεζένκοβ) της Μονακό του Μπράουν και ουσιαστικά εκεί τελείωσε το παιχνίδι.

Απλά το κερασάκι στην τούρτα για τους φιλοξενούμενους ήταν ένα ακόμα μεγάλο σουτ του Οκόνμπο για το 80-68 (38’).

Η τριπλέτα Οκόνμπο, Τζέιμς και Λόϊντ πέτυχαν συνολικά 53 πόντους και έκαναν όλη τη ζημιά στην άμυνα των Ερυθρολεύκων που την ίδια στιγμή αποσυντονίστηκαν πλήρως επιθετικά από την τρομερή αστοχία τους στο τρίποντο (μόλις 33% με 9/27).

Ο Κώστας Σλούκας με τις 8 ασίστ που μοίρασε πέρασε 4ος στην ιστορία της Ευρωλίγκας στη σχετική λίστα, αλλά σαφώς θα άλλαζε αυτή την επίδοση με τη νίκη.

«Πολύ μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο και το βασικό ήταν ότι παίξαμε και καλή άμυνα όχι μόνο το σκοράρισμα των Τζέιμς και Οκόνμπο» τόνισε ο κόουτς της Μονακό Σάσα Ομπράντοβιτς, ενώ ο Μάικ Τζέιμς πρόσθεσε: «Σε αυτή την ομάδα εφέτος δημιουργώ περισσότερο από όσο σκοράρω, αλλά το βασικό είναι να νικάμε. Μεγάλη η συμβολή του Οκόνμπο και του Λόιντ».

Από την πλευρά του Ολυμπιακού, ο κόουτς Γιώργος Μπαρτζώκας παραδέχτηκε: «Κάναμε πολλά λάθη, προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε αλλά δεν τα καταφέραμε και σε κάθα άμυνα που προσπαθούσαμε να βγάλουμε είχαμε φάουλ».

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-33, 51-56, 76-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (5/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 5 (1/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 5 (2/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 13 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Μπόλομποϊ 10 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Πίτερς 3 (1), ΜακΚίσικ 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Οκομπό 23 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λόιντ 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ, Ντιάλο 6 (2), Μορμάν 3 (1), Μοτιεγιούνας 6 (3/4 δίποντα), Ουαταρά, Χολ 4, Τζέιμς 20 (4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/36 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 5/6 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 19/34 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 13/19 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη