Το απόγευμα της Τετάρτης, η Ντόρα Μπακογιάννη έκανε την κεντρική προεκλογική της ομιλία στο θέατρο Μίκης Θεοδωράκης, στο Λιμάνι των Χανίων. Για πρώτη φορά, όμως, την ομιλία της «άνοιξαν» τα παιδιά της, η Αλεξία και ο Κώστας.
Μίλησαν για την μητέρα τους και διηγήθηκαν ο καθένας από μία ιστορία που χαρακτηρίζει την προσωπικότητα της. Από την πλευρά της, η Αλέξία την χαρακτήρισε «ατρόμητη, γενναία και αλύγιστη», τονίζοντας συγκινημένη: «Δεν κιότεψες μαμά, μπροστά σε καμία μάχη. Για ό,τι πίστεψες πάλεψες με νύχια και με δόντια και ταυτόχρονα, δεν μας άφησες ποτέ από το χέρι».
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/05/bakogianni_0.jpg.jpg)
«Μάνα, Ντόρα έλα με φόρα»
«Όσο ψηλά κι αν έφτασε, το μυαλό της μπορεί να ήταν στις Βρυξέλλες, στην Ουάσινγκτον, στο Παρίσι, στο Λονδίνο, στην Αθήνα, αλλά η καρδιά της ήταν πάντα εδώ στα Χανιά. Γιατί ένα από τα μεγαλύτερα μαθήματα που μας δίδαξε ήταν ότι οι άνθρωποι πρέπει να έχουν ρίζες, αλλιώς δεν αντέχουν και τους παρασέρνει ο πρώτος άνεμος.
Να θυμούνται πάντοτε ποιοι είναι, από που είναι, που πατάνε και τι γυρεύουν», είπε από τη μεριά του ο Κώστας Μπακογιάννης ο οποίος μάλιστα «έδωσε πάσα» στη μητέρα τους λέγοντάς της να έρθει με φόρα.
Μετά από τις ομιλίες των παιδιών της, η Ντόρα Μπακογιάννη ανέβηκε συγκινημένη στο βήμα, ξεκινώντας την ομιλία της, λέγοντας «Στα τόσα χρόνια, ποτέ δεν με έχουν προλογίσει τα παιδιά μου οπότε πρέπει να σας πω ότι μου ΄χει κοπεί και λίγο η ανάσα, γιατί, κακά τα ψέματα, είναι ό,τι πολυτιμότερο έχω».
Δείτε το βίντεο