Ιδανικό ξεκίνημα για την Αλβανία η οποία κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρεμιέρα της στο φετινό Euro απέναντι στην Ιταλία πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό στο παιχνίδι. Ο Ντιμάρκο έκανε κακή εκτέλεση σε πλάγιο, στέλνοντας ουσιαστικά την μπάλα πάνω στον Μπαϊράμι μέσα στην περιοχή της Ιταλίας, με τον Αλβανό μέσο να πιάνει ένα ωραίο σουτ και να νικά τον Ντοναρούμα για το 1-0.

Η Ιταλία πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να πιέζει, όμως και μετά από εκτέλεση κόρνερ με πάσα, έγινε η σέντρα με τον Μπαστόνι να πιάνει την κεφαλιά και να ισοφαρίζει στο 11΄. Η «σκουάντρα ατζούρα» δεν σταμάτησε εκεί και ολοκλήρωσε την ανατροπή και πέντε λεπτά αργότερα ο Μπαρέλα εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση των Αλβανών πιάνοντας ένα δυνατό σουτ για το 2-1.