Με το… δεξί ξεκίνησε τα φιλικά προετοιμασίας η Εθνική Ελλάδος ενόψει του Προολυμπιακού τουρνουά, επικρατώντας της Πολωνίας στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με 78-73, δείχνοντας παράλληλα ένα αρκετά καλό πρόσωπο ειδικά για πρώτο ματς.

Αν εξαιρέσουμε το πρώτο δεκάλεπτο η «γαλανόλευκη» έπαιξε πολύ καλή άμυνα (όπως είπε και ο Βασίλης Σπανούλης), ενώ κατά διαστήματα έδειξε να πατά καλά στο παρκέ, βάζοντας μάλιστα και τα μακρινά σουτ όταν χρειάστηκε. Στα σημαντικά η αποχώρηση του Γιώργου Παπαγιάννη λόγω ενός χτυπήματος που του προκάλεσε αιμορραγία στο φρύδι.

Ο Παπαγιάννης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 12 πόντους μαζί με τον Βασίλη Τολιόπουλο, ενώ 11 πόντους πρόσθεσε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος.

Από την άλλη πλευρά, ο Έι Τζέι Σλότερ σταμάτησε στους 17 πόντους, έχοντας τις βοήθειες των Ιγκό Μίλιτσιτς Τζ. και Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι με 13 και 11 αντίστοιχα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ελλάδα να προηγείται με 3-2, όμως κάπου εκεί η Πολωνία έτρεξε ένα σερί 9-0 με πρωταγωνιστές τους Μίλιτσιτς και Πονίτκα, δείχνοντας πως ελέγχει πλήρως το ματς. Η Εθνική μας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά οι Πολωνοί βρέθηκαν στο +10 για πρώτη φορά (15-5) στο 5′. Ο Σπανούλης αναγκάστηκε να καλέσει τάιμ άουτ με τους παίκτες του να βγαίνουν… φορτσάτοι στο παρκέ τρέχοντας με τη σειρά τους ένα σερί 9-0 μειώνοντας σε 15-14 στο 6′. Η Πολωνία είχε την απάντησή της και μπόρεσε να στείλει τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα με το 27-16 στο 9′, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 27-19 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα προσπάθησε να τρέξει και να γυρίσει αρκετά την μπάλα στο μισό γήπεδο, ενώ έβαλε τα μακρινά σουτ όταν χρειάστηκε καταφέρνοντας αρχικά να πλησιάσει, να ισοφαρίσει και στη συνέχεια να περάσει μπροστά για πρώτη φορά με 35-33 στο 16′. Μάλιστα η Εθνική μας βρέθηκε και στο +8 (44-36) στο 18′ δείχνοντας πως πατούσε αρκετά καλά στο παρκέ του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας. Έτσι το πρώτο μέρος έκλεισε στο +5 για την Ελλάδα με το 46-41.

Η Εθνική μας είχε επιβάλει τον ρυθμό της στην αναμέτρηση, διατηρώντας το προβάδισμα αφού έβρισκε λύσεις στην επίθεση. Στο 24′ ο Παπαγιάννης δέχθηκε ένα χτύπημα κατά λάθος από τον Μπαλτσερόφσκι και μάτωσε, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει. Η ομάδα του Σπανούλη πάντως κρατούσε τα ηνία φτάνοντας για πρώτη φορά στο +10 (58-48) στο 26′. Η Πολωνία είχε την απάντησή της και έτρεξε ένα επιμέρους 12-2 φέρνοντας το παιχνίδι σε ισορροπία στο 29′, με το 60-60, σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Η Πολωνία πέρασε μπροστά μετά από ώρα με 63-62, όμως η Ελλάδα δεν πτοήθηκε και πήρα εκ νέου τα ηνία φτάνοντας στο +6 (71-65) στο 34′. Για το υπόλοιπο του αγώνα η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε εξαιρετική διαχείριση στο προβάδισμά της, κρατώντας το χωρίς να αφήσει τους φιλοξενούμενους να απειλήσουν ουσιαστικά. Φτάνοντας έτσι στη νίκη με το 78-73.