Ένα τρομακτικό συμβάν έλαβε χώρα στο Κόπα Αμέρικα και πιο συγκεκριμένα στην αναμέτρηση του Περού με τον Καναδά, καθώς κατέρρευσε λόγω ζέστης ο δεύτερος βοηθός και προκάλεσε μεγάλη αγωνία στον κόσμο, αλλά και στους διοργανωτές.

Ο διαιτητής διέκοψε αμέσως το ματς με το ιατρικό τιμ να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο για να δώσει τις πρώτες βοήθειες και μετά από δύο λεπτά τον επόπτη να σηκώνεται.

Ωστόσο, ο δεύτερος βοηθός του παιχνιδιού ζαλιζόταν πολύ, δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο ματς με τον τέταρτο να παίρνει τη θέση του.

Αξίζει να σημειωθεί η αναμέτρηση έληξε με τον Καναδά να παίρνει τη νίκη με 0-1 με τον Ντέιβιντ να είναι ο σκόρερ του αγώνα στο 74′ ενώ για το Περού έπαιξε σε όλο το 90λεπτο ο Κάλενς που αποκτήθηκε από την ΑΕΚ.