Η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη 2-2 με την βελγική Γάνδη στο τέταρτο και τελευταίο φιλικό προετοιμασίας στην Ολλανδία. Καλή εικόνα γενικά η Ένωση που όμως είχε πάλι κάποια ζητήματα στην άμυνα, με τον Μπρινιόλι να δείχνει πως χρειάζεται ακόμα χρόνο για να επανέλθει στο 100%.

Το φιλικό είχε διάρκεια 130 λεπτών, καθώς παίχτηκαν δύο 35 λεπτά και δύο 30 λεπτά με τους κιτρινόμαυρους να είναι καλύτεροι για 70 λεπτά.

Η ΑΕΚ άνοιξε νωρίς νωρίς το σκορ με τον Ζίνι στο 1ο λεπτό του αγώνα. Ο επιθετικός της ΑΕΚ πήρε την μπάλα στην περιοχή, μετά από πάσα του Λιβάι Γκαρσία και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι Βέλγοι απάντησαν άμεσα στο 18′ όταν μετά από λάθος πάσα του Μπρινιόλι που προσπαθούσε να χτίσει την επίθεση από την άμυνα ο Χονγκ πήρε την μπάλα και σκόραρε για το 1-1.