Η Ελλάδα δεν κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά των 19 πόντων με την οποία προηγήθηκε απέναντι στην Αυστραλία, αλλά πήρε τη νίκη με 77-71 απέναντι στα «καγκουρό» και πλέον περιμένει να μάθει αν θα μπορέσει να προκριθεί ως μία από τις δύο καλύτερες τρίτες στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

Άλλο ένα μεγάλο παιχνίδι από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με 20 πόντους που αυτήν τη φορά είχε και συμπαραστάτες. Ο Τόμας Γουόκαπ τελείωσε το ματς με 18 πόντους και ο Ντίνος Μήτογλου με 13, όσους και ο Βασίλης Τολιόπουλος.

Με το πόδι στο γκάζι ξεκινήσει η Ελλάδα με τον Τόμας Γουόκαπ να μπαίνει πολύ δυνατά σε άμυνα και επίθεση. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού έγραψε με τρίποντο το 2-8 για να ακολουθήσει με προσωπικές φάσεις ο Αντετοκούνμπο για το 9-15. Οι Αυστραλοί μείωσαν με τον Πάτι Μιλς σε 14-15, για να δώσει αέρα 8 πόντων στην Εθνική ο Τολιόπουλος (14-21). Γουόκαπ και Τολιόπουλος συνέχισαν να απειλούν στην επίθεση με τον παίκτη του Άρη να κάνει το 21-25. Στην τελευταλια φάση της περιόδου οι διαιτητές είδαν φάουλ του Γουόκαπ στο τρίποντο του Γκίντι σε νεκρό χρόνο με τον φόργουορντ της Αυστραλίας να είναι εύστοχος και στις τρεις βολές για το 24-25 του δεκαλέπτου.

Με εντυπωσιακό σερί 14-0 ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος για την Εθνική μας με τον Καλαϊζτάκη να δίνει πολύτιμες βοήθειες στην άμυνα και τον Τολιόπουλο να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στην επίθεση. Ο Γουόκαπ με τρίποντο έφερε την Ελλάδα στο +15 (24-39) πριν απαντήσουν οι Αυστραλοί για το 28-39. Ο Αντετοκούνμπο έκανε ό,τι ήθελε κάτω από το αντίπαλο καλάθι με τον Μήτογλου να παίρνει τη σκυτάλη στην επίθεση και να μεγαλώνει τη διαφορά για τη γαλανόλευκη φέρνοντάς την στο +16 (28-44). Ο Γιάννης με τρομερή κίνηση διαμόρφωσε το 33-50 ξεσηκώνοντας τον ελληνικό πάγκο, ενώ ο Παπαγιάννης με φόλοου έγραψε το 36-53 του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ελλάδα μπήκε ακόμη πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, με τον Καλάθη να σκοράρει για το 36-55 και να παίρνει επιθετικό φάουλ από τον Γκίντι. Στη συνέχεια της τρίτης περιόδου όμως η «γαλανόλευκη» έχασε την συγκέντρωσή της στην επίθεση, οι Αυστραλοί «ροκάνισαν» τη διαφορά πριν σκοράρει ένα μεγάλο τρίποντο ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος για το 47-62. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι μπούμερς έκαναν την αντεπίθεσή τους με την ελληνική επίθεση να έχει κολλήσει.

Με τον Λαντέιλ να συνεχίζει να κάνει ζημιά και τον Ντάνιελς να σκοράρει για τρεις (55-62, 9′), πριν του απαντήσει ο Γιάννης, ξεκίνησε η τελευταία περίοδος. Ο Μιλς μείωσε στους 2 (69-71, 37′), με την Εθνική να προσπαθεί να αντέξει την ώρα που ο Γιάννης πήρε δύο ανάσες στον πάγκο μετά από ένα άσχημο φάουλ που του έγινε. Ο Τολιόπουλος έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο για το 69-74 για να ακολουθήσει ο Γουόκαπ για το 70-77. Ο Λαντέιλ έβαλε μία βολή αλλά η Ελλάδα αστόχησε στην τελευταία επίθεση που θα της έδινε την πρόκριση από σήμερα. Πρώτα με το τρίποντο του Γουόκαπ και έπειτα από το κλέψιμο που έδωσε την κατοχή στην Ελλάδα, το σουτ του Καλάθη βρήκε σίδερο στο φινάλε

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 36-53, 50-62, 71-77

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκούρτζιαν): Ντάνιελς 11 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γκίντι 9 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μιλς 13 (2/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκριν, Ντελαβεντόβα 3 (1), Έξουμ 6 (2/9 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάνταλ 17 (7/10 δίποντα, 3/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Κέι 6 (3/7 δίποντα), ΜακΒέι 3 (1), Μάγκνεϊ 3, Ριθ

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 18 (3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Μωραΐτης, Τολιόπουλος 13 (4/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Καλάθης 7 (2/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 2 (7 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Παπανικολάου 1 (0/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 20 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 13 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)