Αποκλεισμός από τον πρώτο γύρο για τον Γιώργο Κουγιουμτσίδη στην κατηγορία των 74 κιλών ελευθέρας πάλης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε με 8-2 από τον Βίκτορ Ρασάντιν από το Τατζικιστάν, στη φάση των «16» και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα μετάλλιο, αφού θεωρούνταν ένα απο τα φαβορί για να ανέβει στο βάθρο.

Ο Κουγιουμτσίδης  βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 0-4 και έκτοτε έχασε παντελώς την συγκέντρωση και την αυτοκυριαρχία του, με τον αθλητή από το Τατζικιστάν να το εκμεταλλεύεται και να επικρατεί με 8-2, για να πάρει εκείνος το εισιτήριο για τους 8.

Περιμένει μια δεύτερη ευκαιρία από τα ρεπεσάζ

Πλέον, ο Κουγιουμτσίδης ελπίζει να έχει μία δεύτερη ευκαιρία σε επαναληπτικό, που θα διεξαχθεί αύριο και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο, εφ΄όσον ο αντίπαλος του φθάσει μέχρι τον τελικό.

Για να συμβεί αυτό θα πρέπει ο Ρασάντιν να φτάσει μέχρι τον τελικό της κατηγορίας ώστε να «τραβήξει» τον Κουγιουμτσίδη στα ρεπεσάζ.