Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 74-68 της Ζαλγκίρις για τη 2η αγωνιστική της Euroleague στο ΣΕΦ και πήρε την πρώτη του νίκη στη φετινή διοργάνωση. Μέτρια επιθετική βραδιά για τους Πειραιώτες που ψάχνονται ακόμα και στηρίχθηκαν στην άμυνα για να πάρουν το ματς, αν και σπατάλησαν διαφορά 18 πόντων που είχαν στο πρώτο ημίχρονο.

Πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα που ακόμα δείχνουν να προσπαθούν να βρουν τους ρόλους τους και τα πατήματά τους μέσα στο παρκέ.

Πάτησε παρκέ ξανά μετά από περίπου πέντε μήνες ο Μουσταφά Φαλ που έδειξε να είναι σε καλή κατάσταση πετυχαίνοντας 2 πόντους και δίνοντας 2 ασίστ σε 6.28″ που αγωνίστηκε.

Με τους Γουόκαπ, Βιλντόζα, Φουρνιέ, Βεζένκοφ και Ράιτ ξεκίνησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας την αναμέτρηση, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει δυνατά στο ματς και τους Φουρνιέ και Βεζένκοφ να πετυχαίνουν γρήγορα τους πρώτους τους πόντους δίνοντας αρχικά προβάδισμα 6 πόντων στους Πειραιώτες (10-4), ενώ ο Πίτερς έβαλε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό στο +10 (16-6), με τον Αντρέα Τρινκιέρι να καλεί τάιμ άουτ για να ανακόψει τον ρυθμό της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα. Αντ’ αυτού οι Ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα νέο 5-0 και με τρίποντο του Παπανικολάου στο τέλος του χρόνου έκλεισα την πρώτη περίοδο στο +15 (21-6).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε του 17 πόντους στο 23-6 και τη μέγιστη τιμή της στο +18 για τους γηπεδούχους με φόλοου του Πετρούσεφ (25-7). Ο Γουίλιαμς-Γκος με γκολ-φάουλ έγραψε το 33-15, με τους Λιθουανούς να απαντούν σε εκείνο το σημείο με δικό τους σερί 6-0 για να μειώσουν σε 33-21. Ο Ντάνστον με μία εύστοχη βολή έκανε το 35-24 που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Φουρνιέ έγινε το 40-27 στο 23′, με τους «ερυθρόλευκους» να κρατούν τη διαφορά των 13 πόντων μέχρι το 25′ (48-35). Σε εκείνο το σημείο η Ζαλγκίρις άρχισε να μειώνει τη διαφορά και στο 29′ την έριξε στους 9 (48-39) και εν συνεχεία στους 7 (48-41). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 52-43.

Ο Φρανσίσκο με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου μείωσε στους 6 με τρίποντο (52-46), αλλά ο Βιλντόζα απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 55-46. Στο 37΄δύο σερί τρίποντα του Σιρβίντις έφεραν τη διαφορά στους 5 πόντους (64-59) και ο Μπιρούτις λίγο αργότερα έκανε το 65-61. Ένα καλάθι και φάουλ του Πετρούσεφ διαμόρφωσε το 69-62, αλλά αυτή η φάση δόθηκε επιθετικό τελικά και ο Φρανσίσκο με τρίποντο λίγο αργότερα έφερε το ματς στους 2 πόντους (67-65).

Ο Παπανικολάου με βολές έκανε το 70-65 και στη συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε με το ματς να λήγει 74-68 και τον Ολυμπιακό, έστω και αγχωτικά στο τέλος, να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στη φετινή Euroleague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-6, 35-24, 52-43, 74-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (7 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 9 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ράιτ 2 (6 ριμπάουντ), Βιλντόσα 5 (1), Φαλ 2, Βεζένκοβ 17 (3/4 δίποντα, 11/13 βολές, 11 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 2 (0/4 τρίποντα), Πίτερς 5, Πετρούσεβ 8 (6/8 βολές), ΜακΚίσικ, Φουρνιέ 15 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Τρινκιέρι): Γουάλας 2, Φρανσίσκο 13 (1/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 6 ασίστ), Λεκάβιτσους 3 (1), Μπραζντέικις 5 (1/3 δίποντα, 3/4 βολές), Γκιεντράιτις 9 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μπιρούτις 4, Σμάιλαγκιτς 7 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μίτσελ, Ντάνστον 3 (6 ριμπάουντ), Μπουτκέβιτσους 1, Σιρβίντις 17 (2/3 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 3 (4 ριμπάουντ)