Έντυπη Έκδοση
Οι ήρωες της Πραξιτέλους
Θα χρειαζόταν μια μελέτη για ποιον λόγο η καθημερινότητα περασμένων δεκαετιών σε σχέση με δρόμους, με κτίρια, με οσμές, ακόμη και με ανθρώπους, μας φαίνεται πάντα πολύ πιο πλούσια σε σχέση με την καθημερινότητα όπως τη ζούμε εμείς σήμερα, δεν αποκλείεται μάλιστα να μας προκαλεί και έκπληξη, ενώ η καθημερινότητα των πολύ περασμένων χρόνων μόνον ειδυλλιακή φαντάζει στα μάτια μας. Και δεν μιλάμε για μια καθημερινότητα χαμένη σ’ ένα απροσδιόριστο βάθος χρόνου αλλά για μια καθημερινότητα μόλις 30 χρόνια πριν, όπως με έναν ιδιότυπα γλαφυρό τρόπο ανασυσταίνει ο πεζογράφος Βαγγέλης Γεωργάκης
![Οι ήρωες της Πραξιτέλους](https://www.tanea.gr/wp-content/uploads/2019/03/praxitelous.jpg)