Έντυπη Έκδοση
Μια ιστορία για την Αθανασία
Δεν υπάρχει τίποτε συναρπαστικότερο για μια ιστορία από το να μπορεί να διαβαστεί είτε ως μια ιστορία που έχει επινοηθεί είτε ως μια ιστορία που έχει αντιγραφεί «εκ του πραγματικού». Και ένας συγγραφέας – και στη συγκεκριμένη περίπτωση η μουσικός και πεζογράφος Γεωργία Συλλαίου – είναι συνήθως τόσο δαιμόνιος ώστε σε όποιον βαθμό αναρωτιέσαι για την «αλήθεια», στον ίδιο βαθμό να απολαμβάνεις το «ψέμα», καθώς σκέφτεσαι χάρη στη μαεστρία του ότι αλήθεια και ψέμα είναι οι δύο όψεις ενός και του αυτού νομίσματος. Με την ευχή βέβαια να έχει υπάρξει η Αθανασία στο Πλατανοχώρι της Χαλκιδικής!
![Μια ιστορία για την Αθανασία](https://www.tanea.gr/wp-content/uploads/2019/02/γεωργια_μαμα.jpg)