Έντυπη Έκδοση
Η Κατίνα των Οσκαρ…
Ακόμη κι αν διάβαζε κανείς το εξαίρετο κείμενο του θεατρικού συγγραφέα Νίκου Χαρλαύτη κι έβλεπε μόνο τη φωτογραφία χωρίς καν να γνωρίζει πως πρόκειται για την Κατίνα Παξινού, θα καταλάβαινε πως πρόκειται για μια προσωπικότητα με τη σφραγίδα της δωρεάς. Μην αναζητήσουμε τους λόγους, ας αρκεστούμε στο γεγονός πως σαν χθες συμπληρώθηκαν 46 χρόνια από τον θάνατό της και αντί η μνήμη της να αδυνατίζει – όπως δυστυχώς συμβαίνει με τους ηθοποιούς – είναι οι μόνες μαζί με τη Μαρίκα Κοτοπούλη ηθοποιοί που έχουν εγγραφεί στο συλλογικό ασυνείδητο ως δύο δημιουργοί τεράστιας ποιοτικής εμβέλειας!
![Η Κατίνα των Οσκαρ…](https://www.tanea.gr/wp-content/uploads/2019/02/παξινου-1-1024x715.jpg)